Slovenskí lekárnici neplánujú platby za výkony ako kolegovia v ČR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medications 257332_1280
Foto: Pixabay.com

Zásadná zmena financovania lekárenskej starostlivosti si podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa vyžaduje širokú diskusiu a odbornú prípravu. Politická reprezentácia naskrz celým politickým spektrom podľa neho nie je natoľko rozhľadená, aby sa diskusia dala vôbec otvoriť.

Slovenskí lekárnici sa nateraz neplánujú inšpirovať českými kolegami, ktorí chcú, aby zdravotné poisťovne platili výkony v lekárňach. Ako informoval denník E15.cz, najmä malé lekárne to má zachrániť pred krachom. Pokles cien liekov na predpis im totiž spôsobil zníženie marží.

Takáto zásadná zmena financovania lekárenskej starostlivosti si podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondreja Sukeľa vyžaduje širokú diskusiu a odbornú prípravu.

Obávam sa, že naša politická reprezentácia – naskrz celým politickým spektrom – nie je natoľko rozhľadená, aby sme s nimi vedeli túto diskusiu vôbec otvoriť. Pokiaľ totiž diskusia o liekovej politike na Slovensku bude v rovine najnižších cien a zliav z doplatkov – a zatiaľ žiaden politik nebol schopný prekročiť tento tieň -,  nie je šanca na normálne riešenia,“ uviedol Sukeľ pre portál vZdravotnictve.sk.

Slovenská lekárnická komora plánuje v roku 2016 zorganizovať odbornú konferenciu na tému financovania lekárenskej starostlivosti.

Sukeľ taktiež upozornil, že akékoľvek odborné argumenty, ktorými komora prispela do diskusie pri legislatívnom vymedzení lekárenskej starostlivosti, jej kompetencií a financovania boli ignorované.

Českí lekárnici žiadajú poplatky za výdaj liekov, poradenstvo, sledovanie stavu diabetikov alebo za očkovanie. Česká lekárnická komora sa odvoláva na Írsko, kde v predchádzajúcej chrípkovej sezóne zaočkovali v lekárňach viac ako 40 tisíc pacientov.

Obavy z presunu kompetencií na lekárnikov sú podľa SLeK neopodstatnené

Lekári sa podľa denníka E15 presunu kompetencií na lekárnikov obávajú. Podľa Sukeľa nie sú obavy opodstatnené. „Zásadné filozofické zmeny v úlohách farmaceuta sú už viac ako 20 rokov predmetom nie iba akademickej diskusie, ale aj úspešnej implementácie. Už v roku 1988 WHO prvýkrát publikovala materiál o poslaní farmaceuta a jeho význame pre verejné zdravie,“ reagoval prezident.

Ak chce podľa Sukeľa v súčasnosti niekto spochybňovať kompetencie, je to na úrovni spochybňovania používania mobilných telefónov. „Nevidím význam strácať čas s debatou mentálnej úrovne sedemdesiatych rokov. Chápem však obavu niektorých menej progresívnych lekárov z toho, že farmaceuti dokážu tieto činnosti robiť efektívnejšie a erudovanejšie pri niekoľkonásobne nižších nákladoch verejných zdrojov,“ uzavrel Sukeľ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora