Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren_flase.jpg
Foto: Pixabay.com
8. júla 2016 12:00 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Slovenská lekárska spoločnosť: Homeopatia je nevedecká

Homeopatia je liečiteľský systém z okruhu tzv. alternatívnej medicíny, ktorý je založený na vedecky neoverených predpokladoch, teóriách a praktikách. Tie sú v príkrom rozpore s vedecko-odbornou podstatou a správnou praxou súčasnej medicíny. Taký je záver Slovenskej lekárskej spoločnosti, o ktorom informoval jej prezident Ján Breza.

Homeopatické postupy alebo prostriedky,vrátane tzv. homeopatických liekov, nemožno podľa SLS považovať za lekárske prostriedky či postupy lege artis.

„Nemožno ich teda z lekárskeho hľadiska pacientom odporúčať alebo aplikovať tak, akoby to boli overené postupy alebo prostriedky dnešnej medicíny. Svojou povahou a vlastnosťami sa tieto postupy a prostriedky jednoznačne nachádzajú mimo oblasti vedeckej medicíny,“ zdôraznil Breza.

Len na vlastné riziko

Homeopatia nesie so sebou riziká. Je to najmä nebezpečenstvo vyplývajúce zo zanedbania alebo oneskoreného poskytnutia potrebnej lekárskej starostlivosti a liečby. Riziká sú preto zodpovednosťou osôb, ktoré homeopatiu vykonávajú, propagujú alebo užívajú, zdôrazňuje SLS.

Odborné spoločnosti SLS, lekárske alebo zdravotnícke fakulty a školy, stavovské organizácie lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov, ako aj príslušné štátne regulačné orgány majú povinnosť zastávať vedecky overené, kritické poznatky a profesionálne postoje vo vzťahu k homeopatii.

Tieto je potrebné implantovať do odborných aktivít pregraduálneho, špecializačného a kontinuálneho vzdelávania, ako aj osobného profesijného rozvoja lekárov, farmaceutov a ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Zároveň majú nezastupiteľnú úlohu a povinnosť sa v korektnej, odbornej spolupráci s pracovníkmi masovokomunikačných médií podieľať na pravdivom a zrozumiteľnom informovaní či vzdelávaní pacientov, ich blízkych, ako aj širokej verejnosti, uzatvára SLS.

Diskusiu o homeopatii vyvolala Slovenská komora homeopatov sériou billboardov, na ktorých známe osobnosti ako tenistka Dominika Cibulková či spevák Robo Papp, propagovali túto alternatívnu medicínu.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X