Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tooth replacement 759928_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
7. januára 2019 10:40 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Slovenská komora zubných technikov chce, aby boli pacienti viac informovaní o zubných náhradách

Vďaka protetickému štítku budú slovenskí pacienti viac informovaní o tom, aká zubná korunka, mostík či snímateľná zubná protéza im je vkladaná do úst

Hlavnou prioritou Slovenskej komory zubných technikov (SKZT) pre rok 2019 je používanie protetického štítku. Komora o tom informovala v tlačovej správe.

Vďaka štítku budú slovenskí pacienti viac informovaní o tom, aká zubná korunka, mostík či snímateľná zubná protéza im je vkladaná do úst.

Benefitom pre pacienta podľa SKZT bude to, že v budúcnosti vďaka protetickému štítku, teda dokumentácii k protetickej práci, bude možné v prípade problémov lepšie dohľadať, kto, kde a z čoho takúto zubnú náhradu pre pacienta vyrobil a následne tak vyvodiť zodpovednosť.

Dohálová: Každá protetická práca musí mať dohľadateľný pôvod

SKZT podľa jej prezidentky Hany Dohálovej rieši čoraz viac prípadov neoprávneného podnikania. Ťažko sa tu dosahuje náprava, lebo v odbore zubná technika je absolútne nedostačujúca legislatíva.

Každá protetická práca musí mať podľa nej dohľadateľný pôvod, musí byť jasné, z akého materiálu bola zhotovená.

„Situácia v zubnej technike je častokrát až absurdná. Na potravinách máte napísané, z čoho sa skladajú, ale pritom častokrát ani netušíte, z čoho je zložená protetická práca, ktorú máte stále v ústach. A stávajú sa aj také prípady, že to netuší ani ošetrujúci zubný lekár. Lebo aj on je podnikateľ a mnohí sa riadia viac cenou,“ vysvetlila Dohálová.

Podmienky musia byť podľa nej nastavené jednoznačne, nemôže byť ani najmenší priestor pre možnosť pochybenia.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X