Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SLK: Doplnkové ordinačné hodiny sú niečo prevratné

Marian Kollár
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Slovenská lekárska komora zriadila pracovnú skupinu, ktorá bude v najbližšom období spolupracovať na ďalšom formovaní projektu, pretože podľa prezidenta Mariana Kollára treba dotiahnuť detaily.

K doplnkovým ordinačným hodinám, ktoré plánuje zaviesť Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, sa Slovenská lekárska komora (SLK) zatiaľ nevie jednoznačne vyjadriť.

Ako vysvetlil prezident SLK Marian Kollár, komora sa stretla so šéfom rezortu Tomášom Druckerom a vypočula si zámer projektu. Rada komory zaujme stanovisko, až keď bude známe paragrafové znenie zákona.

Spolupracovať bude pracovná skupina

SLK zriadila pracovnú skupinu, ktorá bude v najbližšom období spolupracovať na ďalšom formovaní projektu, pretože podľa Kollára treba dotiahnuť detaily.

„Je to niečo úplne nové, čo sa v zdravotníctve za posledných niekoľko rokov udialo a ide udiať. Je to niečo prevratné, keď lekár bude mať možnosť priamo byť platený pacientom mimo zdravotného poistenia. Takisto aj pacient dostane príležitosť alebo možnosť, ak bude chcieť, si priplatiť za zdravotnú starostlivosť priamo lekárovi,“ povedal Kollár.

Legislatívny materiál je podľa prezidenta SLK závažný a prelomový.

„Bude potrebné ďalej na ňom pracovať, bude potrebné dať ho nejakým spôsobom do formy, aby bol prijateľný pre všetky strany, pretože tu treba vidieť minimálne dva základné subjekty,“ povedal Kollár s tým, že ide na jednej strane o lekárov a na strane druhej o pacientov.

Rezort zdravotníctva informoval, že zavedie doplnkové ordinačné hodiny, ktoré sú naviac a mimo doterajších ordinačných hodín. Cieľom ministerstva je odstrániť neoprávnené vyberanie rôznych „kreatívnych“ poplatkov a úhrad od pacientov, ktoré v solidárnom systéme deformujú princíp zásluhovosti.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 10. februára 2017 9:00Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...