Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pilulky_pad.jpg
Foto: Free Stock Photos
25. augusta 2016 11:46 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

SLeK vníma novelu zákona o liekoch pozitívne

Účinnosť opatrení, ktoré zavádza právna úprava, ukáže podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa až aplikačná prax.

Novelu zákona o liekoch, ktorú schválila vláda a parlament sa ňou bude zaoberať v najbližšom období, vníma Slovenská lekárnická komora (SLeK) pozitívne. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

„V zásade novelu vnímame pozitívne, ale mali sme viacero pripomienok, z ktorých boli niektoré čiastočne akceptované, niektoré nie,“ zhodnotil medzirezortné pripomienkové konanie.

Anonymizovaný predpis bude len výnimočne

Ako vysvetlil Sukeľ, zásadná pripomienka zo strany lekárnikov smerovala k zavedeniu anonymizovaného lekárskeho predpisu, čo je nový inštitút v rámci predpisovania a výdaja liekov.

„My sme dali zásadnú pripomienku, pretože si myslíme, že poslaním lekárne nie je „dokladovať“, či už výrobcovi alebo distribútorovi, na čo ten liek potrebuje,“ ozrejmil prezident. SLeK má však ubezpečenie zo strany ministerstva zdravotníctva, že pôjde len o výnimočne využívaný inštitút.

Do novely sa dostala aj formulácia, podľa ktorej je jediným cieľom lieku pacient. „Považujeme vôbec za smiešne, že to musí byť definované v zákone, že liek sa má dostať k pacientovi, že nie je určený na ďalšie obchodovanie,“ povedal Sukeľ.

Ďalšie nástroje, ktoré sú v zákone, považujú lekárnici za dostatočné na to, aby sa liek k pacientovi dostal. Ich účinnosť však podľa prezidenta SLeK ukáže až aplikačná prax.

Spokojní aj s úpravou vývozu liekov

Zásadnou zmenou, ktorú novela zavádza, je, že oprávnenie vyviezť liek do zahraničia, na rozdiel od súčasného stavu, kedy ho môže vyviezť každý distribútor, má iba držiteľ registrácie, distribútor iba na základe poverenia držiteľom registrácie.

„Požadovali sme, aby poverenie bolo písomné, to sa do výslednej podoby zákona dostalo,“ konštatoval Sukeľ.

Ministerstvo zdravotníctva očakáva od novely zákona o liekoch zvýšenie dostupnosti liekov pre pacientov, zároveň zníženie vývozu kategorizovaných liekov na minimum.

Hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková pre agentúru SITA ešte v júli vysvetlila, že predložený návrh zákona sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia.

„Cieľom návrhu zákona je tiež odstránenie opatrení, pre ktoré Európska komisia začala konanie proti Slovenskej republike o porušení Zmluvy o fungovaní Európskej únie,“ doplnila.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X