SLeK odštartovala projekt zameraný na identifikáciu rizikových interakcií liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mobil_liek
Foto: FreeImages.com

V priebehu júla spustí SLeK portál, kde ktorýkoľvek pacient po zadaní užívaných liekov ihneď a bezplatne dostane informáciu o miere rizika tejto kombinácie a o rizikových potravinách.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) v pondelok oficiálne odštartovala celoslovenský osvetový projekt zameraný na identifikáciu rizikových interakcií liekov.

V projekte s názvom Interakcie liekov prináša komora v spolupráci so spoločnosťou DrugAgency, a.s., na Slovensko prvú aplikáciu poskytujúcu možnosť rýchleho a zrozumiteľného vyhodnotenia prípadných rizík užívanej kombinácie liekov tak pre lekárnikov, ako aj pre pacientov. Informoval o tom na tlačovej konferencii prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Do projektu je zapojených 200 lekární, v ktorých sa už od začiatku júna môžu pacienti s lekárnikmi poradiť o interakciách užívaných liekov. V priebehu júla spustí SLeK portál www.interakcieliekov.sk, kde ktorýkoľvek pacient po zadaní užívaných liekov ihneď a bezplatne dostane informáciu o miere rizika tejto kombinácie a o rizikových potravinách.

Objednávky na konzultácie

Zároveň si bude môcť vybrať ktorúkoľvek zo zapojených lekární a kliknutím sa objednať na konzultáciu vo vyhovujúcom termíne.

Vybraná lekáreň dostane mailom podrobné vyhodnotenie interakcií a konkrétny lekárnik sa tak bude môcť pripraviť na konzultáciu. Lekárne získajú bezplatný prístup k najrozsiahlejšej databáze liekových interakcií, interakcií liekov s potravinami, popisom mechanizmu ich vzniku, ich klinickej závažnosti, návrhu opatrení a odkazov na odbornú literatúru.

Aplikácia bude dostupná online na akomkoľvek zariadení pripojenom k internetu, ale tiež integrovaná priamo v informačnom systéme každej lekárne tak, aby lekárnik identifikoval riziko priamo pri výdaji liekov.

Pomoc pacientom aj verejným zdrojom

„V projekte získané dáta majú potenciál poukázať aj na neefektívnu terapiu, či možné duplicity pri užívaní liekov, čim môže prispieť k efektívnejšej terapii a úspore verejných zdrojov,“ poznamenal prezident SLeK.

Sukeľ zdôraznil, že podobné projekty v zahraničí zapájajúce lekárnikov do komplexnej starostlivosti o pacienta prispeli k zníženiu nákladov na lieky a k zlepšeniu výsledkov liečby pacientov.

Do projektu sú zapojené lekárne, ktorých farmaceuti sú členmi SLeK a v ktorých má minimálne jeden farmaceut špecializáciu v odbore lekárenstvo.

Sprístupnia ju aj študentom

Prvou fázou projektu bola Akadémia liekových interakcií – dvojdňové vzdelávacie podujatie v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach pre 150 lekárnikov zapojených lekární. Akadémia bola zakončená kontrolným testom a certifikátom spoločnosti Drug Agency, ktorá viac ako dvadsať rokov vyvíja databázu interakcií liekov a je odborným garantom projektu.

V rámci spoločenskej zodpovednosti SLeK sprístupní aplikáciu aj študentom a učiteľom Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Projekt Interakcie liekov nadväzuje na minuloročné osvetové kampane SLeK venované lieku ako prirodzenej súčasti domácnosti, farmakoterapii dojčiacich žien a bezpečnosti užívania liekov deťmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora