Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren_vtak.jpg
Foto: Pixabay.com
10. augusta 2017 11:13 Farmácia od SITASITA

SLeK navrhuje zmeny v prevádzkovaní verejných lekární

Komora chce dosiahnuť, aby lekárne boli chápané ako garancia pomoci a nie ako obchodné príležitosti.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) navrhuje zmeny v prevádzkovaní verejných lekární. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

„Od roku 2004, po Zajacovej reforme, došlo k zmene podmienok, ktoré vlastne platia až dodnes, kedy systém vzniku verejných lekární nie je nejakým zásadným spôsobom regulovaný a výsledok je taký, že v súčasnosti môže lekáreň prevádzkovať ktokoľvek, kdekoľvek po splnení v zásade jednoduchých formálnych kritérií,“ upozornil Sukeľ.

Otázna dostupnosť

Podľa informácií zverejnených komorou sa za ostatných 12 až 13 rokov počet verejných lekární zdvojnásobil, ale je otázne, či sa zlepšila aj dostupnosť služieb.

„Keď si zoberieme, že pred 15 rokmi sme mali pohotovostnú lekáreň dostupnú v každom okrese, dnes ani krajské mestá častokrát nemajú dostupnú 24-hodinovú pohotovostnú lekárenskú službu,“ poznamenal Sukeľ s tým, že vzrástla aj spotreba liekov, či náklady na lieky.

Na druhej strane sa znížil počet farmaceutov na jednu lekáreň. „V súčasnosti je priemerný počet farmaceutov na slovenskú lekáreň pod číslom dva. V Rakúsku máme napríklad štyroch, piatich farmaceutov na jednu lekáreň,“ dodal prezident.

Chcú naspäť prísnejšie pravidlá pre prevádzkovanie lekární

Komora chce dosiahnuť to, aby lekárne boli chápané ako garancia pomoci a nie ako obchodné príležitosti.

Jedným z opatrení, ktoré navrhuje SLeK, je, aby prevádzkovateľom lekárne mohla byť buď fyzická osoba s odbornou spôsobilosťou, prípadne právnická osoba vo väčšinovom vlastníctve odborne spôsobilých osôb, odborne spôsobilý zodpovedný štatutár, nemocnica, či vysoká škola poskytujúca vzdelanie v odbore farmácia.

„Farmaceut ako osoba by mal byť garantom kvality, nie iba formálnou postavou. V súčasnosti každý, kto formálne deklaruje zamestnanie farmaceuta, môže prevádzkovať verejnú lekáreň. Navrhujeme preto, aby farmaceut, ktorý je zodpovedný za vedenie verejnej lekárne alebo nemocničnej, musel absolvovať povinnosť špecializačného štúdia,“ vysvetlil Sukeľ.

Liek nemá byť tovar

Farmaceuti by taktiež podľa neho mali mať osobnú zodpovednosť za plnenie zákonných povinností.

Zmeny, ktoré navrhujú lekárnici, sa dotýkajú aj liekov. „V konečnom dôsledku je dôležité začať chápať liek ako liečebný nástroj, nie tovar,“ povedal prezident.

Preto SLeK navrhuje zásadné zmeny v generickej preskripcii tak, aby pacient mal prístup k liekom, ktoré sú bez doplatku, respektíve s nižším doplatkom.

Pre lekárne by tiež mala byť prístupnejšia individuálna príprava liekov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X