Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riaditel.jpg
Foto: Pixabay.com
4. septembra 2017 10:24 Zdravotníctvo od SITASITA

SKSaPA: Žiadna sestra nedostala šancu viesť fakultnú nemocnicu

Člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc konštatoval, že na Slovensku je mnoho sestier, ktoré spĺňajú predpoklady byť dobrými manažérkami, a predsa na niektorých pozíciách sedia roky tie isté osoby.

Na Slovensku je veľa šikovných sestier, ktoré by mohli zachraňovať zadlžené a korupčné zdravotníctvo, no minister zdravotníctva Tomáš Drucker zatiaľ jedinej z nich nedal šancu viesť fakultnú nemocnicu z pozície riaditeľa. Upozornila na to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Pre mladé sestry je podľa stavovskej organizácie taktiež takmer nemožné dostať sa na pozíciu námestníčky, vedúcej sestry oddelenia alebo kliniky v štátnych nemocniciach, pretože tam viaceré osoby dlhé roky sedia podľa komory „doslova ako žaby na prameni“.

„Vedúce sestry a pôrodné asistentky sú spoluzodpovedné za stav zdravotníctva na Slovensku, keďže organizujú a riadia ošetrovateľskú prax a prax v pôrodnej asistencii. Aj preto musí ošetrovateľský tím viesť sestra s magisterským vysokoškolským vzdelaním v odbore ošetrovateľstvo alebo bakalárskym vzdelaním v odbore pôrodná asistentka, pričom taktiež musí mať špecializáciu z klinického odboru a minimálne trojročnú prax,“ uviedla komora.

Bez konkurzu aj bez vzdelania

Člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc konštatoval, že na Slovensku je mnoho sestier, ktoré spĺňajú predpoklady byť dobrými manažérkami, a predsa na niektorých pozíciách sedia roky tie isté manažérky, niektoré bez výberových konaní a bez príslušného vzdelania.

„Aj toto je výsledok toho, v akom stave sa nachádza slovenské ošetrovateľstvo. Je to kritika do vlastných radov, ale aj do radov Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré nechce riešiť tento problém,“ dodal Laurinc.

Rezort zdravotníctva je podľa neho ako regulátor a tvorca legislatívy plne zodpovedný za kontrolu dodržiavania personálnych normatívov zdravotníckych zariadení.

Nevhodné vzory

Laurinc sa zároveň pýta, ako je možné, že v niektorých zdravotníckych zariadeniach sa nedodržiava táto legislatívna norma a na pozíciách manažérov pre ošetrovateľstvo sedia ľudia s chýbajúcimi kvalifikačnými predpokladmi a mnohokrát aj bez absolvovania transparentného výberového konania.

Člen Prezídia a Rady SK SaPA uviedol, že nerozumie tomu, ako štát môže chcieť, aby sestry pri lôžkach pacienta, ktorých je podľa neho v súčasnosti „ako šafranu“, dodržiavali platnú legislatívu a Etický kódex zdravotníckeho pracovníka, keď samotní vedúci pracovníci nespĺňajú ani základné predpoklady pre výkon svojej funkcie.

„Veď byť dobrým manažérom v ošetrovateľstve je v prvom rade byť dobrou, vzdelanou, empatickou a asertívnou sestrou, ktorá stmeľuje a motivuje tím,“ poznamenal.

Ako ďalej pokračoval Laurinc, pred 17 rokmi sa ministri zdravotníctva na druhej konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie v Mníchove zaviazali plniť deklaráciu, ktorej cieľom je zdôrazniť potenciál sestier a pôrodných asistentiek ako výraznej politickej a sociálnej sily, ale aj zdroja pre verejné zdravie.

„Škoda, že pán minister zdravotníctva Tomáš Drucker zatiaľ nedal jedinej sestre alebo pôrodnej asistentke na Slovensku možnosť manažovať fakultnú nemocnicu z pozície riaditeľa. Možno by sme potom nemali toľko zadlžených zdravotníckych zariadení, ako je tomu v súčasnosti. Dobrým príkladom je bývalá ministerka zdravotníctva Českej republiky Dana Jurásková, ktorá je úspešnou riaditeľkou Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe,“ uzavrel Laurinc.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X