Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SKSaPA: Na Slovensku chýba 12 tisíc sestier

Sksapa_cisla.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

AKTUALIZOVANÉ: Minister Drucker a predseda parlamentného zdravotníckeho výboru tvrdia, že chýba len dvetisíc sestier, podľa SKSaPA je to len zbožné želanie koaličných politikov

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník zavádzajú verejnosť, keď spochybňujú údaje OECD a Eurostatu a tvrdia, že v súčasnosti na Slovensku chýba len dvetisíc sestier.

Vyhlásila to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Prezidentka komory Iveta Lazorová v piatok na tlačovej konferencii konštatovala, že na Slovensku stále chýba 12 tisíc sestier a číslo dvetisíc je len zbožným želaním koaličných politikov.

Na jednu sestru aj 30 pacientov

„Dovolím si pripomenúť obom pánom, že OECD je Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá je medzivládna organizácia tridsiatich piatich ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, ktoré prijali princípy demokracie a trhovej ekonomiky. Táto organizácia pre svoje štatistiky používa podklady, ktorá má z oficiálnych zdrojov jednotlivých štátov,“ vysvetlila Lazorová.

Prezidentka nerozumie tomu, ako môže niekto tvrdiť to, že v slovenskom zdravotníctve chýba len dvetisíc sestier, keď v nemocniciach sú stále také oddelenia, kde sa sestra musí starať aj o 30 pacientov.

„Veď to je každému jasné, že sa jedna osoba nemá šancu postarať o 30 ľudí, keď doma máme problém sa postarať o jedného blízkeho človeka s bežnou chrípkou, a nie ešte o vážne pooperačné stavy v nemocniciach,“ dodala Lazorová.

Čarovný prútik?

Člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc vyzýva ministra zdravotníctva, aby vysvetlil verejnosti, kde za dva týždne zohnal približne štyritisíc sestier, keďže ešte začiatkom januára tohto roka na tlačovej konferencii tvrdil, že v systéme zdravotníctva chýba približne šesťtisíc sestier.

Minulý rok v auguste na pracovnom rokovaní na ministerstve zástupcom komory sestier odovzdal materiál, kde sa uvádza, že v systéme chýba 7 315 sestier.

„Je naozaj veľmi zvláštne, že minister zdravotníctva na jednej tlačovej konferencii tvrdí, že sa sestry nedajú kúpiť a teraz sa tvári, že sa sestry našli ako podpultový tovar. Kde zohnal tie tisíce sestier? Stiahol ich zo zahraničia, alebo má čarovnú paličku?“ pýta sa Laurinc.

Asistenti nepomôžu

Členka Rady a Prezídia SK SaPA Zuzana Haladová je presvedčená, že zvýšenie kompetencií zdravotníckym asistentom nám nenaleje do systému tisícky sestier, pretože zdravotnícky asistent nie je sestra.

Podľa členky Rady SK SaPA Barbory Kapitánovej sa vážna situácia nielenže nevyrieši nahrádzaním sestier zdravotníckymi asistentmi, naopak, vyhrotí personálnu krízu v zdravotníctve.

IZP: Chýba 1 925 sestier

Inštitút zdravotnej politiky (IZP) vypracoval analýzu stavu zdravotníckeho personálu v Slovenskej republike, v ktorom zhodnotil, že na Slovensku chýba 1 925 zdravotných sestier. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

IZP podľa Eliášovej vo svojej analýze poukazuje na to, že za Slovensko neboli doposiaľ údaje o počte sestier zasielané v súlade s metodikou OECD. Ako ďalej Eliášová uviedla, údaje za Slovensko o odborne spôsobilých sestrách boli pôvodne nesprávne porovnávané s výrazne širšou skupinou sestier, kde sú okrem praktizujúcich sestier evidované aj sestry pracujúce na iných ako zdravotníckych pozíciách.

„Prepočet IZP zosúladil metodiku s metodikou OECD a očistil údaje o tzv. „outliers“, čiže o krajiny, ktoré vykazovali extrémne vysoké alebo nízke hodnoty počtu sestier. Tieto hodnoty porovnávali systémovo a procesne neporovnateľné krajiny a ich údaje výrazne negatívne skresľovali celkový výsledok,“ skonštatovala Eliášová.

Dodala, že po použití správnej OECD metodiky inštitút vypočítal, že na Slovensku v skutočnosti chýba 1 925 sestier.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...