Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra
Foto: Thinkstock
3. januára 2019 14:48 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SKSaPA: Sestry a pôrodné asistentky nie sú prizývané do diskusií k závažným otázkam

Komora sestier vníma pozitívne, že sa im v roku 2018 po dlhšom úsilí a mnohých rokovaniach podarilo dostať do pozornosti tému nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

Sestry a pôrodné asistentky nie sú prizývané do diskusií k závažným otázkam, ktoré sa ich priamo či nepriamo dotýkajú. Agentúru SITA o tom informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Podľa nich sa prijímajú zásadné rozhodnutia a zmeny zákonov cez tzv. „prílepky“ bez odbornej diskusie, bez možnosti vyjadriť sa a ovplyvniť rozhodnutia.

Podľa komory sa jej v roku 2018 podarilo participovať na mnohých zmenách legislatívy týkajúcich sa ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie. Nepodarilo sa jej však presvedčiť zákonodarcov, Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) a niektorých zamestnávateľov, že nie každá zmena, ktorú podporujú, je založená na racionálnom a odbornom posúdení.

Ide napríklad o premenovanie zdravotníckeho asistenta na tzv. praktickú sestru.

Problémy s platmi aj štúdiom

Ďalej ide o nekoncepčnú úpravu miezd nedostatkových povolaní (sestra a pôrodná asistentka), ktoré nie sú ani na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

„Nepodarilo sa nám zobudiť MZ SR natoľko, aby vytvorili podmienky na prijatie väčšieho počtu študentov ošetrovateľstva a zainvestovali viac peňazí do ich štúdia, ako to vláda urobila u študentov medicíny,“ napísala komora vo svojom stanovisku.

SKSaPA vníma pozitívne, že sa jej v roku 2018 po dlhšom úsilí a mnohých rokovaniach podarilo dostať do pozornosti tému nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

„Navrhli sme základné možnosti riešenia tohto problému, potreby noriem, ktoré by upravili a sprehľadnili kompetencie sestier a pôrodných asistentiek s príslušnou zodpovednosťou. Navrhli sme indikačné kritériá na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb a predpisovanie zdravotníckych pomôcok sestrou a PA,“ uviedli.

Zástupcovia organizácie sa aktívne podieľajú na projektoch ministerstva zdravotníctva, ktoré riešia spolu s viacerými odborníkmi v zdravotníctve.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X