Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Union
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
22. septembra 2017 12:43 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Skríning vybraných onko ochorení zatiaľ využilo len 3,5 % poistencov Unionu

Union zdravotná poisťovňa začala v máji tohto roka s pilotnou fázou skríningu vybraných onkologických ochorení. V rámci neho oslovila päť tisíc poistencov vo veku od 45 rokov, ktorí v ostatných piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku.

„Domov im prišiel list s odporúčaním obrátiť sa na svojho všeobecného lekára, urológa, gynekológa, prípadne mamografické pracovisko, s presnou adresou ambulancie, kde môžu absolvovať preventívny skríning,“ uviedla poisťovňa.

Nádorové zmeny u každého šiesteho

Podľa zverejnených informácií štyri mesiace po odoslaní listov, túto možnosť zatiaľ využilo 3,5 % oslovených poistencov. Najviac ľudí reagovalo na pozvánku v Košickom kraji, nasledoval Banskobystrický a Prešovský kraj. Zaujímavosťou je, že muži boli zodpovednejší, prišlo ich 65 %, kým žien 35 %.

„Toto nízke číslo nás prekvapilo aj napriek tomu, že už dávno vieme, že Slovákom sa na preventívne vyšetrenia nechce chodiť. Čo nás ale šokovalo ešte viac, je že každému šiestemu na tejto prehliadke našli nádorové zmeny,“ uviedla členka predstavenstva ZP Union Elena Májeková.

Všetkým bolo podľa zdravotnej poisťovne ochorenie odhalené relatívne včas a už aj začali s liečbou, takže ich šance na uzdravenie sú vcelku vysoké.

„O týchto ľuďoch reálne vieme, že keby neabsolvovali test na okultné krvácanie, vyšetrenie markeru súvisiaceho s rakovinou prostaty, mamografiu alebo ster z krčka maternice, ich šance na prežitie by boli menšie. Sú to totiž poistenci, ktorí k lekárom často nechodia a bez pozvánky by pravdepodobne nešli už vôbec,“ dodala koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková.

Skríning znižuje náklady na liečbu

Podľa počtu odhalených prípadov to boli rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice, rakovina prostaty a rakovina prsníka.

„Náklady na liečbu včasného štádia sú niekoľkonásobne nižšie ako pri liečbe štádia pokročilého. Skríning znamená zníženie nákladov na liečbu, ale hodnota vyššej kvality života, vďaka včasnému záchytu choroby, sa vyčísliť nedá,“ zhrnula primárka Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Alena Kállayová.

Základom je prevencia

Lekár a molekulárny biológ Peter Celec uviedol, že Slovensko je vyspelá krajina a tak ľudia neumierajú na infekcie, ale na rakovinu alebo kardiovaskulárne choroby. Základom úspešnej liečby týchto chorôb je podľa neho jednoznačne prevencia.

„Lenže podľa údajov z ministerstva iba 11 percent pacientov bolo minulý rok na preventívnej prehliadke. To znamená, že väčšinu populácie s prípadným kolorektálnym karcinómom alebo hypertenziou vôbec nezachytíme. Nemáme ako, lebo pacient neprišiel. Mňa to štve ako lekára, ale aj ako vedca. Načo sú nové fantastické skríningové testy, keď pacienti neprídu na prehliadku? Ja ale viem, že tí pacienti prídu, ale až s infarktom alebo s metastázami a to už je často neskoro,“ apeloval Celec.

Prevencia funguje podľa zdravotnej poisťovne napríklad vo Fínsku, Nórsku, Dánsku či Švédsku, kde na tieto vyšetrenia chodí až 70 % ľudí. „Česi svoj skríningový program zaviedli v roku 2014 a my sme sa tak stali jednou zo štyroch krajín Európy, kde ho zatiaľ garantovaný štátom nemáme,“ uzavrela Union ZP.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X