Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diabetes_test.jpg
Foto: Pixabay.com
9. januára 2019 11:10 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Skríning Dôvery odhalil 816 neliečených diabetikov a prediabetikov

Za jedenásť mesiacov olo vyšetrených 6 246 poistencov.

Zdravotná poisťovňa Dôvera vlastným skríningom počas jedenástich mesiacov (do konca septembra 2018) odhalila 816 neliečených diabetikov alebo prediabetikov. Informoval o tom na stredajšej tlačovej besede riaditeľ Úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere Marián Faktor.

„Bolo vyšetrených 6 246 pacientov týmto spôsobom,“ uviedol Faktor.

Z nich identifikovali 466 diabetikov a 350 prediabetikov, kde ešte nie je nutná inzulínová alebo perorálna liečba, stačia prísne režimové opatrenia.

Začali aj so skríningom kolorektálneho karcinómu

V tomto roku sa začal aj Rok prevencie, ktorý naštartovalo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami. Zamerali sa v ňom pritom na rakovinu.

Zdravotné poisťovne odštartujú skríningové programy na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice.

„Zdravotná poisťovňa Dôvera 7. januára oslovila 5 400 svojich poistencov vo veku od 50 do 74 rokov, ktorí doposiaľ neabsolvovali vyšetrenie okultného krvácania v stolici,“ informoval Faktor.

Poistenci dostali obálku s pokynmi a s odbernou skúmavkou, ktorú bolo treba so vzorkami stolice zaniesť praktickému lekárovi. V prípade prítomnosti krvi v stolici lekár odporučí pacientovi kolonoskopické vyšetrenie.

Odoslaním obálok skríning nekončí. O týždeň neskôr Dôvera pošle pripomínajúcu SMS. Neskôr budú kontaktovať aj tých, ktorí na list ani SMS nereagovali.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X