Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Thinkstock
12. januára 2018 7:31 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SKOrT: Neklamali sme, doplatky sme vypočítali podľa návrhu VšZP

Slovenská komora ortopedických technikov (SKOrT) sa ohradzuje voči obvineniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne o šírení lživých informácií.

Ako uviedla viceprezidentka SKOrT Andrea Černá, aj keď vedenie poisťovne na stredajšom rokovaní nepredložilo dokument s názvom „Cenník“, stále platí, že podmienky, ktoré plánuje nastoliť od 1. februára prinesú viac ako 500 doplatkov pre ortopedických pacientov, ktoré sa premietnu do cenníka.

„Tieto doplatky majú vzniknúť zníženým plnením zo strany poisťovne. Príklad doplatku 1200 eur za protézu je výsledok výpočtu tohto doplatku podľa poisťovňou predložených návrhov,“ vysvetlila Černá.

Bol aj horší návrh

SKoRT tieto podmienky už na rokovaní odmietla. „Poisťovňa nemôže takýmto spôsobom optimalizovať svoju stratu, ktorú zaznamenali pre údajný ekonomický podvod,“ zdôraznila Černá.

Posledný návrh cenníka navrhla VšZP poskytovateľom 19. decembra minulého roku. „V mnohých prípadoch by podľa vtedy navrhovaných podmienok boli doplatky pre pacienta ešte drastickejšie,“ upozornila Černá.

Napríklad, za recipročnú ortézu, ktorá umožňuje pohyb deťom s detskou mozgovou obrnou alebo rázštepom chrbtice, mali podľa decembrového návrhu doplácať rodičia viac ako 700 eur. Podľa v stredu predloženého návrhu sa tento doplatok znížil na sumu prevyšujúcu 400 eur. V súčasnosti je táto pomôcka bez doplatku.

Nie pre všetkých rovnako

„V rámci korektnosti, ktorú žiada VšZP, je na mieste opýtať sa, ako je možné, že s dvomi poskytovateľmi podpísali ešte v roku 2017 zmluvy so zachovanými podmienkami až do augusta a septembra 2018,“ upozornila Černá.

Od zvyšných 27 poskytovateľov však podľa nej poisťovňa žiada, aby pristúpili na ekonomicky výrazne nevýhodnejšie podmienky. Komora ortopedických technikov sa domnieva, že by tak došlo k zvýhodneniu vybraných subjektov na dobu sedem mesiacov, čo by znamenalo porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

Nech vyšetria podvody

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok obvinilo SKOrT zo snahy prekryť škandál s podvodmi na ortopedických pomôckach, na ktoré upozornila práve VšZP.

„VšZP by mohla informovať aj o tom, koho na podozrenie upozornili. Slovenská komora ortopedických technikov disponuje v súvislosti s týmito podozreniami iba medializovanými informáciami. Nemá nástroje na kontrolu alebo vyšetrovanie konania jednotlivých poskytovateľov,“ uviedla Černá.

Pokiaľ sa vyšetrovaním orgánov činných v trestnom konaní dokáže nezákonné konanie, SKOrT bude vďačná ak tento krok pomôže k vytriedeniu „zrna od plevele”.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X