Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vr_ucebna.jpg
Foto: Svet zdravia
Víťazní študenti zdravotníckych odborov sa budú učiť anatómiu v 3D

Študenti stredných zdravotníckych škôl sa môžu anatómiu učiť aj v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizujú Svet zdravia, Samsung a Virtual Medicine, totiž môžu pre svoju školu získať zriadenie virtuálnej anatomickej učebne.

Ako informovala sieť nemocníc Svet zdravia, študenti môžu svoju školu zaregistrovať na www.ucebnavau.sk a natočia videoprezentáciu. Čas majú do 10. marca.

Víťazná škola získa vybavenie pozostávajúce zo 16 setov pre virtuálnu realitu, 65-palcovú obrazovku a licenciu na aplikáciu Human Anatomy VR pre stredné školy.

Študenti budú vďaka nej môcť vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív v 3D priestore. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela priamo pred sebou.

„Žiaci konečne uvidia, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách. Doteraz sa to učili prevažne z obrázkov v učebniciach. Učivo tak pochopia oveľa lepšie a rýchlejšie,“ vysvetľuje Tomáš Brngál, ktorý spolu s Milošom Svrčekom aplikáciu vytvorili a založili start-up Virtual Medicine.

Vr_anatomia.jpg
Foto: Svet zdravia

Ťažký predmet, ľahké učenie

Študenti si môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten-ktorý sval. Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a ich základnú charakteristiku.

Anatómia je pre veľký rozsah učiva i latinské názvoslovie jedným z najnáročnejších predmetov. Súčasne je to však nosný predmet vo všetkých zdravotníckych študijných odboroch.

Virtuálna realita predstavuje pre študentov nenáročný spôsob, ako získavať poznatky formou akejsi hry a osvojiť si ich tak jednoduchšie a rýchlejšie už na hodine.

Aplikácia obsahuje všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.

„Veríme v budúcnosť virtuálnej reality v medicínskej praxi,“ uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Ako bude súťaž prebiehať?

Súťaž pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým je bezplatná registrácia účastníkov do súťaže vyplnením registračného formuláru a nahratím videoprezentácie školy na www.ucebnavau.sk.

Videoprezentácia má obsahovať predstavenie školy, videoprehliadku priestorov, v ktorých by bolo možné zriadiť VAU, učebňu a dôvody, pre ktoré by mala byť VAU učebňa zriadená práve v ich škole.

Školy sa môžu registrovať do 10. marca (vrátane). Každá škola sa môže registrovať iba raz, celkový počet registrovaných škôl nie je obmedzený.

Druhým kolom je online hlasovanie, počas ktorého verejnosť bude môcť do 29. marca dať hlas svojmu preferovanému účastníkovi. Do finále tak posunie päť najúspešnejších škôl. V hlasovaní bude akceptovaný iba jeden hlas z jednej IP adresy.

V rámci posledného kola zasadne komisia pozostávajúca z piatich zástupcov organizátora súťaže a zástupcov partnerov, ktorá vyberie víťaza. Ten by mal byť známy začiatkom apríla.

Na Slovensku sú zatiaľ tri učebne

Najneskôr do dvoch mesiacov po podpísaní zmluvy bude následne v škole zriadená virtuálna anatomická učebňa.

Momentálne sú na Slovensku zriadené tri virtuálne anatomické učebne. V decembri 2016 vznikla prvá virtuálna učebňa pre študentov medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Koncom roka 2017 sa objavili prvé VAU učebne na dvoch stredných zdravotníckych školách – v Michalovciach a v Bratislave na Strečnianskej ulici.

Súťaž o zriadenie virtuálnej anatomickej učebne vznikla v spolupráci spoločností Samsung Electronics, siete nemocníc Svet zdravia a startupu Virtual Medicine. Jeho cieľom je nasadiť inovatívne technológie do procesu výučby a ukázať ich prínos. Snaží sa tiež prispieť k zvýšeniu kvality prípravy študentov na budúce povolanie i k zvýšeniu atraktivity samotného štúdia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SamsungSvet zdravia