Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Razsochy_podpis.jpg
Foto: MZ SR
16. mája 2019 11:04 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk, SITA

Skelet Rázsoch idú búrať

Rozostavaná nemocnica na bratislavských Rázsochách ide k zemi. Po dlhých naťahovačkách v stredu napokon podpísali zmluvu na jej zbúranie.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská za prítomnosti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho podpísala zmluvu so spoločnosťou Metrostav.

„Dnešným podpisom sme o krok bližšie k nemocnici, ktorú si zaslúži nielen Bratislava, ale celé Slovensko,“ vyhlásila ministerka. „Našou ambíciou je vybudovať v Bratislave špičkovú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky na vysoko kvalitnú a komplexnú liečbu pacientov, ako aj podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie,“ povedala.

Demolácia začne v lete

„Verím, že procesy už budú bez prieťahov napredovať,“ poznamenala ministerka.

Búranie Rázsoch sa totiž odkladalo pre námietky vo verejnom obstarávaní. Proces napokon odblokoval samotný neúspešný uchádzač, keď svoje odvolanie stiahol. Rada Úradu pre verejné obstarávanie tak konanie zastavila.

Nemocnica Rázsochy
Foto: SITA / Michal Burza

Podľa zástupcu spoločnosti Metrostav Jana Hehejíka by sa najneskôr na konci júna mala začať demolácia konštrukcií. Na prelome júla a augusta má byť viditeľné, že objekty skeletu na Rázsochách miznú.

Má ísť o kompletnú demoláciu, ktorá bude mať tri etapy: nadzemná časť, základová konštrukcia a pozemné konštrukcie. Ako informoval Hehejík, mali by sa tak odstrániť všetky prekážky pre novú výstavbu.

Búranie „tridsiatich rokov neschopnosti“

V priebehu najbližších desiatich dní bude zároveň vyhlásené verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu Novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách.

Podľa optimistických odhadov bude nová nemocnica stáť v roku 2023, najneskôr v roku 2024.

Premiér Pellegrini skonštatoval, že nejde sa búrať len hrubá stavba, ale aj tridsať rokov neschopnosti poradiť si s týmto obrovským komplexom.

„Nová univerzitná nemocnica bude v porovnaní s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti ponúkať najširšie portfólio špecializovaných výkonov. Takisto vytvorí kvalitné a moderné podmienky pre výskum a vzdelávacie aktivity,“ povedal Pellegrini.

Nemocnica Rázsochy
Foto: SITA / Michal Burza

Nekonečný príbeh Rázsoch

Mala to byť špičková nemocnica s kapacitou pre výuku študentov. Pred tridsiatimi rokmi.

Nedostatok peňazí spôsobil, že stavba sa naťahovala, až nadobro ustala. Objekt sa snažil predať minister Rudolf Zajac, no ani po dvojitom znížení ceny sa záujemca nenašiel.

Nová nemocnica mala vyrásť na bratislavskej Patrónke. Bývalú vojenskú nemocnicu na tom mieste zavreli a ako Nemocnicu Sv. Michala vzkriesili v novostavbe v centre mesta.

O rok neskôr, v roku 2016, sme sa dočkali ďalšieho obratu o 180 stupňov. Patrónku ako miesto pre univerzitnú nemocnicu vláda zavrhla.

„Táto lokalita sa nám ukázala aj v súťažnom dialógu ako problematická, nie úplne nerealizovateľná, ale vysoko problematická aj z hľadiska územného plánu, rozlohy, dostupnosti a iných parametrov,“ vysvetlil vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Pozornosť sa vrátila na Rázsochy. Dostavať ruinu podľa 30 rokov starého projektu nemalo zmysel. Skelet preto bolo treba zbúrať.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X