Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Money 891747_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
18. apríla 2016 11:19 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SK-MED: Verejné obstarávanie sa môže zefektívniť

Prispieť by mal k tomu nový zákon, ktorý platí od dneška. 

Nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý nadobudol účinnosť od pondelka, môže prispieť k zlepšeniu efektivity verejného obstarávania v zdravotníctve. Konštatovala to Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED. Parlament spomínaný zákon schválil v novembri minulého roka.

„Verejné obstarávanie v slovenskom zdravotníctve patrí dlhodobo k najkritizovanejším, tak domácimi, ako aj medzinárodnými inštitúciami, vrátane OECD. Tieto Slovensku vyčítajú najmä nekoordináciu medzi inštitúciami, zle nastavené postupy, nízku vymožiteľnosť práva a neefektivitu,“ zhodnotila asociácia dodávateľov.

Nová legislatíva prichádza podľa asociácie s úpravami, ktoré umožňujú presnejšie nastavenie práve tých kritérií, ktoré zohľadňujú transparentnosť výberového konania.

Systém verejného obstarávania zavádza povinnosť vo verejnom sektore nakupovať podľa transparentných pravidiel, v ktorých si obstarávateľ môže zadefinovať svoje potreby a vyhľadávať tovary a služby podľa kritérií nastavených na kvalitu starostlivosti o pacienta.

Snaha tlačiť zdravotnícke zariadenia a ich nákupy do systému vyhlasovania obstarávaní podľa najnižšej ceny bola v minulosti podľa dodávateľov v rozpore s principiálnym poslaním zdravotníctva, a to poskytovať pacientom čo najlepšiu dostupnú zdravotnú starostlivosť.

„V mnohých prípadoch najnižšia cena prinášala do zdravotníckeho systému produkty veľmi nízkej kvality, ktoré v konečnom dôsledku znižovali kvalitu liečby, či mohli dokonca ohrozovať zdravie pacienta,“ upozornila asociácia.

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED je združenie, ktoré zastupuje záujmy dodávateľov zdravotníckych pomôcok pôsobiacich na Slovensku. Má 26 členov. Je riadnym členom EUCOMED-u, zdravotníckej organizácie zastrešujúcej národné asociácie z Európy, ktorá sídli v Bruseli.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X