Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Beblavý SITA / Jozef Jakubčo
14. októbra 2015 11:15 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sieť žiada zmenu odmeňovania manažérov VšZP

Podľa podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého manažéri Všeobecnej zdravotnej poisťovne nemuseli podať mimoriadny výkon, a predsa dostávali maximálne odmeny.

Strana Sieť žiada okamžitú zmenu kritérií pre odmeňovanie manažmentu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Ako uviedol podpredseda Siete Miroslav Beblavý, zmena by bola v tom, že by dostávali základný plat, ale odmeny by sa viazali na mimoriadne výsledky v oblasti lepšej zdravotnej starostlivosti pre poistencov a ich spokojnosť.

„Po opakovaných výzvach zo strany Siete si ministerstvo zdravotníctva splnilo svoju povinnosť podľa uznesenia vlády a zverejnilo kritériá, na základe ktorých dostával Marcel Forai a ostatní členovia predstavenstva VŠZP tri roky po sebe maximálne možné ročné odmeny,“ poznamenal Beblavý s tým, že za spomínaný čas predstavovali ročné odmeny spolu 149 415 eur.

Podľa podpredsedu Siete manažéri VšZP nemuseli podať mimoriadny výkon a predsa dostávali maximálne odmeny. „Rozhodujúcim kritériom na priznanie ročných odmien totiž je hospodársky výsledok, ľudovo povedané zisk. A na získanie maximálnych odmien v tejto oblasti stačila podľa pravidiel nula, teda nebyť v strate,“ vysvetlil Beblavý.

Takto nastavený ukazovateľ mohol mať podľa neho logiku v roku 2011, keď sa prvýkrát použil. V tom čase totiž VšZP vykázala za predchádzajúci rok stratu vo výške viac ako 120 miliónov eur. „Už v nasledujúcom roku 2011 však poisťovňa vykázala zisk viac ako päť miliónov eur. Keď Marcel Forai v roku 2012 nastúpil do funkcie šéfa VŠZP, stačilo jemu a jeho kolegom nič nepokaziť a maximálna odmena bola garantovaná,“ dodal Beblavý.

Druhým kritériom na ročné odmeny je dodržanie cieľov výberu poistného, ktoré si manažment dohaduje s rezortom zdravotníctva v obchodno-finančnom pláne. Opäť na maximálne odmeny podľa Beblavého netreba mimoriadny výkon ani prekročenie cieľov. Ako upozornil Beblavý, rovnaké pravidlá platia aj pre nového šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X