Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestry pred Prezidentským palácom
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká (vľavo) a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová (vpravo) pred Prezidentským palácom SITA / Urban Klement
9. februára 2016 15:51 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sestry žiadajú o pomoc prezidenta Kisku

AKTUALIZOVANÉ-V aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek by mala hlava štátu podľa komory a odborov pôsobiť ako mediátor. 

Sestry a pôrodné asistentky žiadajú o pomoc prezidenta Andreja Kisku. Ako uviedla v utorok na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezident by mal autoritou svojho úradu prispieť k riešeniu situácie a pôsobiť ako mediátor.

„Sestry nikto nikdy tak nesklamal ako Robert Fico. Robert Fico nám oznámil v piatok, že sa môžeme vrátiť do nemocníc, na to sme reagovali ešte v ten deň, že jeho ponuku prijímame. V prvý pracovný deň, teda v pondelok, sme išli rokovať spoločne ako sestry s riaditeľmi do nemocníc. Tam riaditelia jasne povedali, že so sestrami už nerátajú,“ povedala Kavecká pred stretnutím s prezidentom. Zároveň dodala, že sestry sa vrátia iba jednotne.

Podľa Kaveckej riaditelia nemocníc neposlúchli predsedu vlády a konajú na vlastnú päsť. „Zachytili sme informácie zo žilinskej nemocnice, že sa sestry vracajú. Sú to iba tie sestry, ktoré sa vracali v piatok, nie je to ani o jednu sestru naviac,“ poznamenala Kavecká. V Žiline zostáva približne 135 sestier nezamestnaných, v Prešove je to 304 a v Trnave 56.

Podľa šéfky odborového združenia je tu snaha rozdeliť sestry a zbaviť sa tých, ktoré poukazovali na problémy v nemocniciach, ako vyhlásila, doslova ide o zlikvidovanie sesterských odborov.

„Je to nedôstojné od ľavicového premiéra, keď sa na niečo takéto dal. Je to nedôstojné od premiéra, ktorého politický subjekt má podpísanú zmluvu a dlhodobo nadštandardné vzťahy s Konfederáciou odborových zväzov,“ povedala Kavecká.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová opäť upozornila, že sestry, ktoré zamestnali jednotlivé nemocnice, neboli v systéme viac ako štyri roky. „My sme preverovali každú z týchto sestier a znova opakujem, tieto sestry neboli v systéme šesť rokov, aj desať, a tieto sestry nemôžu pracovať samostatne a nemajú špecializáciu,“ vysvetlila.

Lazorová tiež predpokladá, že keďže prezident Kiska dvakrát nepodpísal novelu zákona upravujúcu platy zdravotníckych pracovníkov, asi sa s ním nestotožňuje.

„Aj preto sme sa rozhodli, že požiadame o stretnutie pána prezidenta a budeme sa snažiť získať jeho podporu na to, aby sestry vo svojom boji ďalej mohli pokračovať a boli úspešné,“ uzavrela Lazorová.

Podľa prezidenta je v zdravotníctve neporiadok

Prezident SR Andrej Kiska, predsedníčka Odborového združženia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová a člen rady predsedov OZ SaPA Miroslav Vlk
SITA / Urban Klement

Zdravotníctvo sa musí podľa prezidenta SR Andreja Kisku stať prioritou budúceho parlamentu a vlády. „Som presvedčený, že zdravotníctvo by malo byť aj osobnou prioritou budúceho premiéra,“ povedal prezident po stretnutí so sestrami.

Dať výpoveď v práci s rizikom straty zamestnania, príjmu pre rodiny, je podľa Kisku mimoriadna forma protestu. Samotný protest však komentovať nechcel. Hromadné výpovede sestier sú podľa hlavy štátu dôsledkom katastrofálneho stavu v zdravotníctve.

„V systéme zdravotníctva máme jednu veľkú neprehľadnú džungľu, kde rozhodujú silné lakte jednotlivých aktérov a samozrejme aj známosti. Vládne tu žiaľ neporiadok,“ povedal Kiska.

Premiér odmieta vyhlásenia sestier

Predseda vlády SR Robert Fico dôrazne odmieta, že by jeho minulotýždňové vyjadrenia boli v rozpore so súčasným konaním riaditeľov nemocníc, ako sa to snažia prezentovať odborárky.

„Jasne uviedol, že sestry môžu individuálne rokovať o nových zmluvách podľa možností nemocníc. Trvá na tom, že nemôžu byť rozdiely v platových pomeroch sestier, ktoré zostali pri pacientoch, alebo sa k nim vrátili a tými, ktoré sa ešte nevrátili. Samozrejme, že nemocnice môžu prijať len toľko sestier, koľko je voľných pracovných pozícií,“ informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X