Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestry
Foto: Thinkstock
9. augusta 2018 12:06 Zdravotníctvo od vpavZdravotnictve.sk

Sestry za štipendium budú musieť ostať na Slovensku 9 rokov

Stabilizačné štipendium pre študentov ošetrovateľstva by podľa plánov ministerstva malo poskytnúť študentovi 2 000 eur za jeden rok štúdia. Po troch rokoch tak absolvent získa 6 000 eur.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, podmienkou však je, že bude musieť zotrvať v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti 9 rokov.

„Na metodike intenzívne spolupracujeme s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu. Malo by ísť o sumu 2,5 mil. eur. O detailoch rokujeme ešte s ministerstvom školstva, následne budeme komplexne informovať,“ dodala Eliášová.

So sestrami nerokovali

„Doposiaľ sme neboli zo strany MZ SR informovaní o takomto opatrení na stabilizáciu sestier na Slovensku,“ reagovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vo svojom vyhlásení.

Komora už ministerstvu motivačné štipendiá pre odbory, kde je málo študentov, navrhovala. Tie by podľa nej pokryli nemalú časť výdavkov na štúdium. Zároveň by bolo atraktívnejšie.

„Ministerstvo zdravotníctva si robí z budúcich sestier „dobrý deň“. Štipendium 6000 eur za tri roky štúdia a zaviazanie absolventa zotrvať v systéme deväť rokov na Slovensku je nekoncepčným a demotivačným riešením,“ uviedla komora vo svojom stanovisku.

Podľa SKSaPA investuje vláda SR do lekárskych fakúlt 2 mil. eur. Medici pritom nemusia zotrvať na Slovensku. Návrh len dokazuje, že na sestry platí iný meter, konštatuje

Študentom to nebude stačiť

„Je naivné si myslieť, že absolvent sa uspokojí so stabilizačným štipendiom počas štúdia a nebude venovať pozornosť tomu, čo ho čaká po ukončení školy,“ uviedla komora.

Absolvent ošetrovateľstva by podľa komory mohol zarobiť vo Švajčiarsku aj 4 000 – 6 000 eur, v Rakúsku 2 000 eur. Bolo by pre neho jednoduchšie odísť a vrátiť stabilizačné štipendium, prípadne oň vôbec počas štúdia nemusí ani požiadať.

„Opakovane upozorňujeme na to, že MZ SR má už dva roky na stole opatrenie, ako zvýšiť počet absolventov. Zmena metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám umožní prijať viac študentov aj v profesii sestra,“ ukončil vyhlásenie riaditeľ kancelárie SKSaPA Milan Laurinc.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X