Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sksapa
Prezidenti, ktorých bolo vlani počuť najviac - Andrej Kiska a Iveta Lazorová v apríli 2015 v Poprade SITA / Radoslav Maťašš
9. decembra 2015 11:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sestry vyzvali Kisku vrátiť zákon o odmeňovaní

Zákon je podľa komory sestier nespravodlivý, diskriminačný a zbytočný. 

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) sa obrátila na prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Ako uviedla komora, zákon, ktorý upravuje odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, je nielen nespravodlivý, diskriminačný a zbytočný, ale taktiež odštartoval hromadné výpovede a krízový stav v slovenských nemocniciach.

Zástupcovia SK SaPA upozorňujú, že počas celých tri a pol roka boli prítomní na rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva, počas ktorých predkladali návrhy budúcej právnej úpravy a sledovali legitímne požiadavky sestier a pôrodných asistentiek. Prijatá úprava právnych vzťahov súvisiacich s odmeňovaním sestier a pôrodných asistentiek však neobsahuje žiadnu z pripomienok SK SaPA.

Prezidentka komory Iveta Lazorová vyhlásila, že „arogancia moci, ignorácia a nekompetentnosť je vizitkou terajšieho stavu, do ktorého sme sa dostali po troch rokoch stretávania sa a rokovaní“.

Podľa Lazorovej je nepochopiteľné, že ministerstvo aj vláda ignorujú požiadavky sestier. „Takýmto spôsobom by sa určite snaha dosiahnuť dohodu nemala presadzovať, ak takáto snaha vôbec je,“ konštatovala Lazorová.

SK SaPA zotrváva na troch požiadavkách. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov. Je potrebné zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.

Ako povedal člen rady a prezídia a riaditeľ kancelárie SK SaPA Milan Laurinc, navrhovaná výška základnej zložky mzdy je nedostatočná, pretože nevyjadruje hodnotu práce zamestnanca vo vzťahu k trhovému prostrediu, nekompenzuje čas trávený v práci, prípadné vystavenie sa negatívnym vplyvom, nezabezpečuje zamestnancovi zodpovedajúcu životnú úroveň a už vôbec nie je motivačná.

Absencia takých kritérií pre určenie výšky mzdy, akými sú dosiahnutá prax, náročnosť pracovných úloh, miera zodpovednosti za ich plnenie, podľa Laurinca len prehlbuje nerovnosti v odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov vo všeobecnosti.

„Je predsa pochopiteľné, i bežnému človeku triezvej úvahy zrejmé, že sestra alebo pôrodná asistentka s napríklad desaťročnou praxou poskytuje zdravotnú starostlivosť rýchlejšie, lacnejšie, účinnejšie a správnejšie než sestra bez praxe. Zdravotnícky pracovník s praxou by mal preto s ohľadom na uvedené skutočnosti byť odmenený lepšie ako ten bez praxe,“ dodal Laurinc.

SK SaPA ďalej upozorňuje na to, že v štátnom rozpočte na budúci rok v kapitole pre zdravotníctvo nie je dostatok finančných zdrojov ani na mzdy všetkých zdravotníckych pracovníkov, na ktorých sa vzťahuje novela zákona o poskytovateľoch.

„Nám nestačí ministrova záruka, že s platmi neklesneme. My požadujeme zvýšenie miezd a trváme na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. My žiadame, aby sa prijali účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený,“ uzavrela Lazorová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X