Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra
Foto: Thinkstock
4. septembra 2018 11:50 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sestry vítajú návrh OĽaNO na zvýšenie ich platov

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne poslancov za OĽaNO navrhuje zvýšiť platy sestrám a pôrodným asistentkám aspoň na úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vníma pozitívne návrh novely poslancov za OĽaNO, ktorou by sa zvýšilo ich platové ohodnotenie. Združenie to uviedlo v tlačovej správe.

„Každú novelu zákona, ktorá zlepší platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás,“ reagovala predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Podľa nej je situácia sestier a pôrodných asistentiek neudržateľná, ich stavy sú poddimenzované. Sestry sú preťažené, v nemocniciach pri pacientoch ich chýbajú tisíce, pričom ich priemerný vek je okolo 50 rokov a mnohé sú pred dôchodkom.

Veria poslancom

Podľa štatistiky OECD sa počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR od roku 2000 do roku 2016 znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, navrhovanou novelou zákona dostanú všetky sestry aj pôrodné asistentky cez zvýšenie koeficientov vyššie platy, za čo celý čas bojujú.

„Veríme, že poslanci parlamentu doprajú personálu, ktorý sa stará o zdravie a životy ľudí, dôstojné ohodnotenie,“ uzatvorila Kavecká.

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne poslancov za OĽaNO navrhuje zvýšiť platy sestrám a pôrodným asistentkám aspoň na úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Sestry a pôrodné asistentky by podľa návrhu dostali jeden až 1,2-násobok priemernej mzdy podľa odbornosti a vzdelania.

O návrhu by poslanci NR SR mali rokovať na septembrovej schôdzi, účinnosť novely sa navrhuje od 1. januára 2019.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X