Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Focus on an oxygen mask
Foto: Thinkstock
25. júna 2018 16:50 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Sestry v AIM navrhujú zaviesť pojem „registrovaná sestra“

AKTUALIZOVANÉ – Zdravotné sestry pracujúce v anestéziológii a intenzívnej medicíne (AIM) navrhujú ministerstvu, aby sa zaviedol pojem „registrovaná sestra“.

Zhodli sa na tom účastníci XI. Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v AIM. Ako zdôvodňujú vo svojom vyhlásení, vyhlo by sa tak zamieňaniu povolaní sestra a praktická sestra.

Kým pre sestru, ktorá by sa tak nazývala registrovanou, je podmienkou 4 600 hodín odbornej prípravy, praktické sestry sú bývalí zdravotnícki asistenti, ktorí prešli 1 760 hodinami odbornej prípravy. „Pomenovanie registrovaná sestra by bolo kompatibilné i s pomenovaním sestry, tak ako ju uvádza Európska federácia sestier v štvorstupňovom modeli ošetrovateľstva,“ zdôvodnili účastníci konferencie.

Chcú jednotné vzdelávanie

Sestry v AIM tiež žiadajú, aby pre ne ministerstvo vytvorilo spoločný špecializačný študijný program, ktorý by spojil anestéziológiu a intenzívnu starostlivosť o dospelých s anestéziológiou a intenzívnou starostlivosťou o dieťa.

„Po absolvovaní tohto špecializačného štúdia by registrovaná sestra špecialistka bola uplatniteľná na viacerých úsekoch v oblasti anestéziológie a intenzívnej starostlivosti, čo by bolo prínosom nielen pre registrovanú sestru špecialistku ale i pre jej zamestnávateľa,“ zdôvodňujú sestry.

Požiadavky k personálnemu obsadeniu

Ďalšou požiadavkou je, aby v rámci tvorby normatívov minimálneho personálneho obsadenia MZ vytvorilo minimálne personálne obsadenia na pracoviskách anestéziológie a intenzívnej medicíny: jedna registrovaná sestra na jedného pacienta a na lôžkach jednotiek intenzívnej starostlivosti jedna registrovaná sestra na dvoch pacientov.

Sestry v AIM nesúhlasia s navrhovaným minimálnym personálnym opatrením, kde by v kolónke sestra malo byť uvedené sestra/praktická sestra. „Na pracoviskách AIM by mohlo dôjsť pri nedostatku personálneho zabezpečenie k zamieňaniu sestry so zdravotníckym pracovníkom, ktorý nemá požadované kvalifikačné predpoklady, čo by mohlo viesť k ohrozeniu bezpečnosti pacienta,“ vystríhajú sestry.

Ako pripomínajú, vychádzajúc z filozofie, že nie je možné zamieňať povolanie zdravotnícky asistent a sanitár bola napadnutá spoločná kolónka pre zdravotníckeho asistenta a sanitára, čo sa bude odstraňovať. „Prečo filozofia nezameniteľnosti povolaní sa plánuje nedodržať pri povolaní sestra a praktická sestra?“ pýtajú sa.

Ministerstvo by tiež malo riešiť problematiku personálneho obsadenia anestéziologických tímov, tak aby nedochádzalo k poskytovaniu anestéziologickej starostlivosti non legeartis, z čoho vyplýva nielen zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti ale i hrubé porušovanie pracovnej disciplíny dotknutými pracovníkmi.

Ďalšie požiadavky

  • Aby boli zabezpečené pracoviská anestéziológie a intenzívnej starostlivosti manažérmi ošetrovateľskej starostlivosti, ktorí spĺňajú odbornú spôsobilosť pre riadenie a organizáciu ošetrovateľskej praxe.
  • Aby sa vykonali všetky dostupné a potrebné kroky pre stabilizáciu sestier na pracoviskách anestéziológie a intenzívnej starostlivosti, vrátane mzdového ohodnotenia a vhodných pracovných podmienok.
  • Aby formou všeobecne záväzného opatrenia (usmernenia) zabezpečili pravidelný praktický nácvik v oblasti poskytovania kardiopulmonálnej resuscitácie v zariadeniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť, ktorý by bol povinnou súčasťou sústavného vzdelávania.

Ako ďalej v názvosloví? Môžete sa vyjadriť v našej ankete.


MZ: Sme otvorení debate

Ministerstvo zdravotníctva aktívne a systematicky rieši problematiku týkajúcu sa sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, uviedla v odpovedi hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Jedným z ťažiskových materiálov, ktorý má pre každodenné fungovanie zdravotníckych zariadení významný dopad, je Opatrenie MZ SR  o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení. „Práve tento dôležitý materiál je aktuálne v prípravnej fáze,“ spresnila hovorkyňa

Pokiaľ ide o personálne obsadenie oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, ministerstvo zdravotníctva dôrazne ubezpečuje, že na týchto oddeleniach budú aj naďalej pracovať kvalifikované sestry, ktoré majú potrebné vzdelanie a žiadna personálna zmena sa nebude realizovať.

Čo s týka požiadavky na  vytvorenie spoločného špecializačného študijného programu, ktorý by spojil anestéziológiu a intenzívnu starostlivosť o dospelých s anestéziológiou a intenzívnou starostlivosťou o dieťa, ministerstvo zdravotníctva je otvorené konštruktívnej diskusii s odborníkmi a stavovskými organizáciami, ktorá by túto problematiku riešila.

„Rovnako sme pripravení diskutovať aj  o tom, aby  niektorí  zdravotnícki pracovníci absolvovali akreditovaný vzdelávací program zameraný na obnovovanie vedomostí a praktických zručností v  podpore životných funkcií, čo by bolo súčasťou vyhlášky,“ uzavrelo ministerstvo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X