Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monika Kavecká
Foto: SITA / Marko Erd
5. novembra 2015 9:54 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Sestry sa mobilizujú, upozorňujú na nátlak

Schvaľovanie zákona, ktorým sa mení odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, sa blíži. Je na programe poslednej schôdze parlamentu, ktorá sa začne už na budúci týždeň, v utorok 10. novembra.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek však stále vyzýva poslancov, ministra Viliama Čisláka aj premiéra Roberta Fica, aby prijatiu zákona zabránili. „Ministerstvo zdravotníctva napriek našej intenzívnej snahe nereflektuje na požiadavky sestier k zmene zákona o odmeňovaní zdravotných pracovníkov a naďalej trvá na forme, ktorá nie je prediskutovaná a dohodnutá s odborovými ani  stavovskými zdravotníckymi organizáciami,“ uviedlo odborové združenie.

Zákon tak, ako je navrhnutý, podľa odborárov bude mať za následok zrýchlenie už aj tak dramatického úbytku sestier zo slovenského zdravotníctva. „Zákon, ktorý vypudí sestry zo slovenského zdravotníctva je v príkrom protiklade k záujmom pacientov a  bude mať vážny dosah na úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ upozorňujú odbory.

Sestry sa chystajú na podávanie výpovedí

Sestry a pôrodné asistentky pokračujú v zbere podpisov pod deklarácie o ochote dať výpoveď. Ako uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká, súčasne tempo zberu podpisov pod deklarácie pripomína tempo, ktoré mali lekári v roku 2011.

„Vzhľadom na to, že tlak na sestry pri podpisoch pod deklarácie je neúmerný, v niektorých prípadoch hraničiaci až z mobbingom, musíme byť veľmi opatrné so zverejňovaním bližších údajov, o ktoré konkrétne nemocnice ide,“ skonštatovala Kavecká.

Pri zbere podpisov pomáha sestrám podľa šéfky odborov aj to, že sestry cítia krivdu, že na ich zodpovednú prácu nie je dostatok finančných zdrojov, a zároveň sú v dlhodobo bombardované kauzami z rezortu zdravotníctva v sumách predstavujúcich desiatky miliónov eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X