Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová SITA / Robert Tappert
3. júna 2016 13:02 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sestry opäť poukazujú na nedostatočné kompetencie

Podľa člena Rady Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca je smutné, že Slovensko nevie plnohodnotne využiť vzdelanostný potenciál, ktorý má v sestrách.

Sestry špecialistky by mohli byť viac užitočné v slovenských nemocniciach, v zákone však nemajú definované kompetencie tak, ako vo vyspelých krajinách. Upozornili na to účastníci IX. Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti, o ktorej informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej sestry špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť sa čoraz častejšie stretávajú s inovatívnymi metódami liečby, ktoré si vyžadujú nové postupy pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti o kriticky chorých pacientov.

Lazorová dodala, že tieto postupy nie sú zadefinované a zaradené medzi štandardizované, ktoré vydáva ministerstvo zdravotníctva. Výkon činností je podľa nej diskutabilný najmä preto, že súčasná legislatíva nereflektuje na tento stav, čím nie je chránená sestra a ani pacient. Ako zhodnotila Lazorová, prax tak predbieha legislatívu.

„Aj definovanie kompetencií a nových štandardizovaných postupov bude jedna z kľúčových úloh novej ministerskej sestry,“ doplnila prezidentka.

Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti a člen Rady SKSaPA Milan Laurinc upozornil, že aj v súčasnosti sa nájdu na Slovensku také zdravotnícke zariadenia, kde sestry v službách ručne pripravujú zdravotnícky jednorazový materiál, ako gázové tampóny, napriek tomu, že sa dajú zakúpiť od firiem.

„Sestra v 21. storočí má úplne iné kompetencie ako vyrábať tampóny. Žiaľ, je to smutné, že Slovensko nevie plnohodnotne využiť vzdelanostný potenciál, ktorý má v sestrách,“ zhodnotil člen rady.

Príkladom sú podľa Laurinca analgetiká, ktoré v súčasnosti môžu sestry podávať iba na základe odporúčaní lekára. V mnohých prípadoch sa však pacientovi môže pohoršiť a sestra nemôže pacientovi pomôcť, pokiaľ nedostane pokyn od lekára.

“Medzinárodní odborníci v oblasti ošetrovateľstva v odbore anestéziológie a intenzívnej starostlivosti opätovne poukázali na to, že je nutné zadefinovať kompetencie sestier špecialistiek v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, samozrejme, so zreteľom na potreby praxe a s prijatím zodpovednosti sestier za ošetrovateľský výkon,” informoval Laurinc.

Spomínanú konferenciu organizovala Sekcia sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti pri Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek v spolupráci s Regionálnou komorou Vysoké Tatry. Na podujatí sa zúčastnilo vyše dvesto účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Srbska a Ukrajiny.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X