Sestry: Nízke platy a zlé pracovné podmienky odrádzajú mladých od práce v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Studentka.jpg
Foto: Pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ – Podľa prezidentky komory sestier Ivety Lazorovej je neuveriteľné, že absolvent ošetrovateľstva v Írsku dostane vyšší nástupný plat, ako je priemerná hrubá mesačná mzda sestry na Slovensku.

Mladých ľudí od práce v zdravotníctve odrádzajú nízke platy a nevyhovujúce pracovné podmienky. Poukázala na to v stredu na tlačovej konferencii Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Ako uviedla jej prezidentka Iveta Lazorová, komora dlhodobo upozorňuje na to, že na Slovensku v posledných rokoch klesá záujem mladých ľudí vykonávať povolanie sestry.

Aj pri dostatočnom naplnení uchádzačov o štúdium v odbore ošetrovateľstvo veľa z nich podľa SK SaPA odchádza už počas školy, alebo po ukončení štúdia nenastúpia do práce v zdravotníctve.

„Príčin je viacero. Medzi najhlavnejšie dôvody, prečo nám do systému nepribúdajú nové sestry, je v prvom rade nízky plat, ktorý nemilo prekvapí každého mladého človeka. Absolventov ošetrovateľstva následne odradí nevyhovujúce pracovné prostredie v zdravotníckych zariadeniach, pretože si uvedomia, že v priestoroch s plesnivými a zatečenými stenami či nepolohovateľnými a hrdzavými posteľami sa nedajú ošetrovať pacienti tak, ako boli učení na školách,“ konštatovala Lazorová,

Problém aj stav v rezorte

Prezidentka dodala, že mladých ľudí od výkonu povolania odrádzajú taktiež korupcia v zdravotníctve či dlhodobé ignorovanie nespokojných zdravotníkov zo strany politikov.

Podľa Lazorovej je neuveriteľné, že absolvent ošetrovateľstva v Írsku dostane vyšší nástupný plat (1 150 eur) ako je priemerná hrubá mesačná mzda sestry na Slovensku (767 eur).

Ako ďalej povedala, mladých ľudí uráža, že takmer trojnásobne vyšší plat dostane sestra v Írsku (2 030 eur), v Nemecku (2 200 eur), v Rakúsku (2 300 eur), vo Veľkej Británii (2 477 eur) a vo Švédsku (až 3 112 eur).

S výnimkou Maďarska, majú od sestier na Slovensku vyššie platy v Poľsku (786 eur) aj v Česku (1 000 eur).

Počet sestier a pôrodných asistentiek klesá

Zo štatistík SK SaPA vyplýva, že za posledných päť rokov viac sestier a pôrodných asistentiek ubudlo, ako pribudlo.

„V mesiacoch jún až júl tohto roka sme zaregistrovali 23 absolventov, z toho jedného absolventa odboru diplomovaná všeobecná sestra a 22 absolventov v odbore ošetrovateľstvo I. stupeň (Bc.). V porovnateľnom období minulého roka v mesiacoch jún až august 2016 sme zaregistrovali 102 absolventov, z toho 80 v odbore ošetrovateľstvo I. stupeň (Bc.) a 22 absolventov odboru diplomovaná všeobecná sestra,“ vysvetlil člen Prezídia a Rady SK SaPA Milan Laurinc.

Dodal, že zo 42 239 registrovaných sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku je len 718 sestier vo veku 22 až 24 rokov.

Nepočkajú ani na koniec štúdia a odchádzajú

Členka Prezídia a Rady SK SaPA Zuzana Haladová upozorňuje na to, že mnohí študenti ošetrovateľstva prehodnocujú svoje priority už počas štúdia, keď v rámci praxe prichádzajú do zdravotníckych zariadení, kde sa stretávajú s nedostatočným materiálovo-technickým zabezpečením.

„Študentov ošetrovateľstva veľmi rýchlo odradí nevyhovujúce prostredie, kde sa dá veľmi ťažko poskytovať kvalitná ošetrovateľská starostlivosť. Je totiž ťažké predchádzať nozokomiálnym nákazám, keď sa v nemocniciach nachádzajú zatečené či plesnivé steny, či robiť preventívne opatrenia na zamedzenie tvorby preležaniny na hrdzavých a nepolohovateľných posteliach,“ povedala.

Problémom slovenského zdravotníctva podľa Lazorovej nie je vzdelávanie zdravotníkov, ako si mylne myslia niektorí politici na čele s predsedom parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefanom Zelníkom.

„Sestry a pôrodné asistentky jednoznačne potrebujú vytvoriť vhodné podmienky pre štúdium a pracovné prostredie pre výkon ich povolania, aby chceli pracovať v slovenskom zdravotníctve pre našich pacientov,“ uzavrela prezidentka.

MZ: Na zlepšení podmienok pracujeme

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že ministerstvo si povolanie sestry vysoko váži a robí maximum pre to, aby zlepšilo ich podmienky na prácu.

„Aktuálne finalizujeme legislatívny návrh, ktorý bude jasne definovať všetkých zdravotníckych pracovníkov vrátane sestier. V platnosti je aj vyhláška zdravotníckych asistentov, ktorú sme uviedli do praxe a ktorej cieľom je odbremeniť sestry. Zdravotnícki asistenti tak doplnia činnosti na oddeleniach, čím sa vytvorí priestor napríklad na ďalšie štúdium sestry,“ podotkla.

Ministerstvo zdravotníctva chce podľa Eliášovej zlepšiť aj pracovné prostredie pre sestry.

„Nemocnice mohli napríklad tento rok žiadať o 70 miliónov eur z kapitálových výdavkov, ktoré sú určené práve na modernizáciu a rekonštrukciu nemocníc. Niektoré zdravotnícke zariadenia sa môžu uchádzať aj o peniaze z eurofondov. Čo sa týka vzdelávania, podmienky a kvalita vzdelávania sú na Slovensku na vysokej úrovni, ktoré chceme ešte zlepšovať. Vnímame a uvedomujeme si, že problémy sestier sú tu dlhé roky. Ministerstvo hľadá spôsoby riešenia a robí maximum preto, aby situáciu zlepšilo. Ide však o zmeny, ktoré si vyžadujú čas na aplikáciu. Pripravujeme systém, ktorý bude zohľadňovať dosiahnuté vzdelanie a prax sestry,“ dodala hovorkyňa.

Sestry majú už v súčasnosti zákonom stanovené zvyšovanie platov v pravidelných intervaloch na základe tzv. mzdového automatu. Zároveň rezort pripravuje v spolupráci so sestrami zmeny, aby boli odmeňované aj na základe princípu zásluhovosti.

„Ministerstvo zdravotníctva pripravuje nový zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Takisto napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila od júla ceny za výkony v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti v mobilných hospicoch o 25 percent a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 percent. VšZP celkovo zvýšila platby pre ADOS, zariadenia sociálnych služieb a mobilné hospice o približne dva milióny eur ročne,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek