Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
SITA / Robert Tappert
8. februára 2016 6:28 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Sestry nerozumejú Ficovi, Fico nerozumie im

Víkendové vyhlásenie premiéra sestry zmiatlo. Hovorí o memorande, ktoré už zavrhli.

Predseda vlády Robert Fico cez víkend vydal vyhlásenie, v ktorom kritizoval predsedníčku Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Moniku Kaveckú a obvinil ju z prekrucovania jeho slov.

Z premiérovho vyhlásenia vyplýva, že sestry chcú aplikovať ich kompromisný návrh, ktorý už Fico odmietol, ako podklad pre vyjednávanie individuálnych zmlúv pre sestry.

Návrh memoranda, predloženého odborárkami je nerealizovateľný a podľa stavovských organizácií aj protiústavný. Preto nemôže byť ani základom individuálnych pracovných zmlúv. Predseda vlády garantuje, že na avizované zvyšovanie platov bolo reálne vyčlenených 55 miliónov eur. S týmto vedomím môžu sestry na individuálnej báze rokovať s riaditeľmi nemocníc, ale len v zmysle platných predpisov a kolektívnych zmlúv. Predseda vlády zároveň nevidí dôvod na to, aby boli rozdiely v zmluvách sestier, ktoré sa už vrátili, a ktoré majú záujem vrátiť sa.

Robert Fico vo vyhlásení 7. februára

OZ SaPA toto stanovisko zmiatlo. „Od piatka poobedia, odkedy sme mali brífing pred Úradom vlády SR a pristúpili sme na výzvu premiéra vrátiť sa do nemocníc, nediskutujeme o podmienkach Memoranda. Už skutočne nevieme, ako to máme zdôrazniť, OZ SaPA a SK SaPA nerieši, nedožaduje sa a nediskutuje o Memorande,“ vyhlásila Kavecká.

„Ak nášmu postoju premiér nerozumie a cez médiá nám odkazuje veci, ktoré svedčia o nepochopení situácie, o to skôr je dôvod stretnúť sa osobne,“ dodala.

V pondelok 8. februára pôjdu zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek dohodnúť individuálne zmluvy pre všetky sestry a pôrodné asistentky, ktoré sú vo výpovediach.

Sestry v najbližších dňoch predložia návrhy pracovných zmlúv, počkajú na podpis riaditeľa a keď budú všetky zmluvy na celom Slovensku podpísané, sestry nastúpia spoločne a jednotne na svoje pôvodné pozície.

„Chceme sa vyhnúť situácii, aby bolo čo i len s jednou sestrou vo výpovedi zaobchádzané zle,“ odôvodnila tento krok Kavecká.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X