Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sestry nerozumejú Ficovi, Fico nerozumie im

Robert Fico
SITA / Robert Tappert

Víkendové vyhlásenie premiéra sestry zmiatlo. Hovorí o memorande, ktoré už zavrhli.

Predseda vlády Robert Fico cez víkend vydal vyhlásenie, v ktorom kritizoval predsedníčku Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Moniku Kaveckú a obvinil ju z prekrucovania jeho slov.

Z premiérovho vyhlásenia vyplýva, že sestry chcú aplikovať ich kompromisný návrh, ktorý už Fico odmietol, ako podklad pre vyjednávanie individuálnych zmlúv pre sestry.

Návrh memoranda, predloženého odborárkami je nerealizovateľný a podľa stavovských organizácií aj protiústavný. Preto nemôže byť ani základom individuálnych pracovných zmlúv. Predseda vlády garantuje, že na avizované zvyšovanie platov bolo reálne vyčlenených 55 miliónov eur. S týmto vedomím môžu sestry na individuálnej báze rokovať s riaditeľmi nemocníc, ale len v zmysle platných predpisov a kolektívnych zmlúv. Predseda vlády zároveň nevidí dôvod na to, aby boli rozdiely v zmluvách sestier, ktoré sa už vrátili, a ktoré majú záujem vrátiť sa.

Robert Fico vo vyhlásení 7. februára

OZ SaPA toto stanovisko zmiatlo. „Od piatka poobedia, odkedy sme mali brífing pred Úradom vlády SR a pristúpili sme na výzvu premiéra vrátiť sa do nemocníc, nediskutujeme o podmienkach Memoranda. Už skutočne nevieme, ako to máme zdôrazniť, OZ SaPA a SK SaPA nerieši, nedožaduje sa a nediskutuje o Memorande,“ vyhlásila Kavecká.

„Ak nášmu postoju premiér nerozumie a cez médiá nám odkazuje veci, ktoré svedčia o nepochopení situácie, o to skôr je dôvod stretnúť sa osobne,“ dodala.

V pondelok 8. februára pôjdu zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek dohodnúť individuálne zmluvy pre všetky sestry a pôrodné asistentky, ktoré sú vo výpovediach.

Sestry v najbližších dňoch predložia návrhy pracovných zmlúv, počkajú na podpis riaditeľa a keď budú všetky zmluvy na celom Slovensku podpísané, sestry nastúpia spoločne a jednotne na svoje pôvodné pozície.

„Chceme sa vyhnúť situácii, aby bolo čo i len s jednou sestrou vo výpovedi zaobchádzané zle,“ odôvodnila tento krok Kavecká.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 8. februára 2016 6:28Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...