Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mz sr
Foto: vZdravotnictve.sk
21. marca 2018 7:18 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk, SITA

Sestry nechcú Kalavskú za ministerku

AKTUALIZOVANÉ – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzvala prezidenta Andreja Kisku, aby na post ministra zdravotníctva nevymenoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

Ako komora uviedla vo svojom stanovisku, Kalavská dlhodobo nemá dôveru sestier a pôrodných asistentiek.

„Jej pôsobenie v pozícii štátnej tajomníčky nijako neprispelo ani k zlepšeniu stavu slovenského zdravotníctva a rovnako ani k postavenia sestier a pôrodných asistentiek,“ píše komora vo svojom vyhlásení.

Predstavitelia SKSaPA viackrát rokovali so štátnou tajomníčkou Andreou Kalavskou, no pod jej vedením sa opakovane utvrdili v tom, že jej rozhodnutia neovplyvňuje odborná a vecná argumentácia, ale politický vplyv a vplyv záujmových skupín.

„Vo svojom rozhodovaní nepreukázala rešpekt a dôveru vo výsledky a najmä význam ošetrovateľskej starostlivosti v systéme, ktorú naďalej vníma ako jej podružnú a nie integrálnu, neoddeliteľnú súčasť,“ vysvetlila komora.

Sabotovala prácu ministerskej sestry

Ako nedostatočnú hodnotí komora komunikáciu Kalavskej s ministerskou sestrou, ktorou bola v tom čase Tatiana Hrindová. Jej zistenia, návrhy, pripomienky alebo podnety boli v drvivej väčšine prehliadané, odmietané alebo pozmenené.

„Snahy ministerskej sestry o zlepšenie postavenia sestier, ošetrovateľského procesu a v konečnom dôsledku aj celého slovenského zdravotníctve boli zmarené indolenciou štátnej tajomníčky i samotného ministra,“ konštatuje komora.

Post ministerskej sestry bol podľa nej len marketingovým ťahom súčasného ministra, ktorý bol prezentovaný ako vytvorenie komunikačného rámca so zástupcami sestier, avšak bez záujmu komunikovať zo strany ministerstva.

Zdravotníctvo nie je prioritou vlády

Sestry a pôrodné asistentky nie sú spokojné ani s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a dlhodobo vo verejnosti prezentovali svoje výhrady, avšak na tejto nominácii podľa nich vidieť, že zdravotníctvo v skutočnosti nie je prioritou budúcej vlády.

Zostavovateľ nového vládneho kabinetu Peter Pellegrini je ochotný zobrať z rezortu zdravotníctva krízového manažéra, ktorý mal pôvodne zachrániť zdravotníctvo, ktoré je v dlhodobej kríze.

„Za pôsobenia súčasného ministra, ktorého členom tímu bola aj štátna tajomníčka Kalavská, sa nielenže postavenie sestier a pôrodných asistentiek nezlepšilo, ale práve naopak, vedie k neustálemu zhoršovaniu ich postavenia, vyčerpanosti, nezáujmu mladej generácie o výkon tejto dôležitej profesie sprevádzanej pokračujúcim odlivom nielen sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov do zahraničia,“ uvádza SKSaPA.

Od nového ministra očakávajú zmenu

Stabilizácia situácie na ministerstve vnútra podľa sestier za žiadnych okolností nesmie byť na úkor odsúvania riešenia problémov na ministerstve zdravotníctva.

„Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek očakáva, že nový minister zdravotníctva prinesie zásadné zmeny, ktorých výsledkom bude okamžité zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva, stabilizáciu jeho financovania, pozitívnu zmenu v postavení zdravotníckych pracovníkov osobitne sestier a pôrodných asistentiek,“ píše komora.

„Myslíme si, že nový minister zdravotníctva by mal byť v prvom rade odborná a morálna autorita, ktorá bude otvorená chápaniu všetkých zdravotníckych profesií, no doterajšie počiny a komunikácia s pani Andreou Kalavskou tomu nedáva žiadnu nádej,“ uzavrela SKSaPA.

Proti sú aj odbory

Vzhľadom na negatívne skúsenosti z minulosti, nomináciu Kalavskej odmieta aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA).

„Pani štátna tajomníčka Kalavská opakovane zlyhala po odbornej aj morálnej stránke. Našou ostatnou skúsenosťou je nedávny proces zrušenia sesterskej špecializácie „Ošetrovateľská starostlivosť o dospelých“ zo strany ministerstva na podnet Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR,“ povedala predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Minister Drucker podľa nej nebol o týchto krokoch informovaný a Kalavská napriek výhradám sestier vyšla v ústrety zamestnávateľskej organizácii. „Dnes tento stav ideme podľa prísľubu ministra naprávať zavedením novej špecializácie. Je otázne, ako proces dopadne, ak ministra, ktorý prisľúbil nápravu, má nahradiť štátna tajomníčka, ktorá podľahla vplyvu záujmových skupín,“ uviedla Kavecká.

„Vyzývame budúceho premiéra Petra Pellegriniho, aby na ministerstvo zdravotníctva nominoval zodpovedného odborníka, ktorý bude počúvať svojich partnerov z praxe, ako aj odborníkov a nie lobistické skupiny,“ uzavrela.

Oslovili prezidenta

SKSaPA popoludní informovala, že oslovila listom prezidenta SR Andreja Kisku, aby Kalavskú do funkcie nevymenoval.

Vo svojej výzve zopakovali svoje výhrady voči jej nominácii.

Komora má však podľa všetkého nádej na úspech. Kiska už ohlásil, že vo štvrtok vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne akceptuje jeho návrh kabinetu.

Ako povedal, s návrhom nie je na sto percent spokojný. Ako hlava štátu ale nechce prekročiť hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami.

Kiska takisto pripomenul, že Pellegrini mu priniesol dosť podpisov poslancov, ktorí vláde v parlamente prisľúbili vyjadriť dôveru. Dôležitejšie však je, že táto vláda bude musieť zabojovať aj o dôveru verejnosti, čo bude v dnešnej napätej situácii ešte náročnejšie.

„Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý jeden budúci minister a každá jedna budúca ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť,“ povedal dnes Kiska.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X