Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
Iveta Lazorová SITA / Marek Mrvišš
18. augusta 2016 15:06 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sestry budú spolupracovať na projektoch ministerstva

Prezidentka komory sestier Iveta Lazorová priblížila, že by malo ísť o projekty sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek, kompetencií, špecializačných študijných programov, či odmeňovania podľa zásluh.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker diskutoval vo štvrtok so zástupcami Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) o návrhoch na riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku.

„Musím naozaj oceniť snahu ministra zdravotníctva pomenovať základné problémy, s ktorými sa sestry stretávajú pri výkone praxe, a ktoré sú aj príčinou nedostatku sestier,“ zhodnotila po stretnutí prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Ako dodala, so šéfom rezortu sa zhodli na hlavných problémoch, ktorými sú zlé pracovné podmienky a nedostatočné odmeňovanie.

Lazorová tiež informovala, že komora sestier bude spolupracovať na projektoch, ktoré chystá rezort zdravotníctva.

Chcú sa podieľať na projektoch vzdelávania aj kompetencií

„Pravdepodobne budeme spolupracovať na projekte sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek, na projekte kompetencií, na projekte špecializačných študijných programov a na projekte odmeňovania podľa zásluh,“ priblížila prezidentka komory.

Návrh systému odmeňovania podľa zásluh by mal byť podľa Lazorovej pripravený v priebehu tohto roka.

Jedným z motivačných prvkov na zotrvanie v povolaní je podľa Lazorovej aj rozšírenie kompetencií pre sestry a pôrodné asistentky.

„V súčasnosti sestry bez ohľadu na to aké majú vzdelanie, všetky robia všetko. Do budúcna, keďže musíme nejako diferencovať zodpovednosť, ale aj samotnú starostlivosť, nie je tento stav udržateľný,“ upozornila Lazorová.

Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti a člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc doplnil, že komora chce v prvom rade pomenovať tie činnosti, ktoré už v súčasnosti robia sestry, až následne sa chcú zaoberať novými činnostiam.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X