Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Rokovanie 61. schôdze
Pohľad na balkón v rokovacej sále parlamentu počas rokovania 61. schôdze Národnej rady SR. SITA / Marko Erd
11. februára 2016 11:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

Schôdza začala, sestrám a učiteľom nedovolili vystúpiť

Spor sa pri mimoriadnej schôdzi strhol o balkón parlamentu. Namiesto sestier a učiteľov ho obsadili dôchodcovia.

Mimoriadna schôdza o situácii učiteľov a sestier odštartovala na tretíkrát, keďže pri prvých dvoch hlasovaniach parlament nebol uznášaniaschopný. Zo Smeru-SD sa v oboch prípadoch prezentovalo iba desať poslancov, opozícia nemala dosť hlasov, aby otvorila schôdzu. Pri treťom hlasovaní predseda parlamentu Peter Pellegrini konštatoval, že sa zaprezentujú všetci prítomní poslanci Smeru-SD, čo sa aj stalo. Poslanci zároveň schválili program schôdze.

Na Pellegriniho návrh parlament odsúhlasil, že rokovať sa dnes bude aj po 19:00 až do prerokovania programu a potom sa bude hlasovať.

Neprešiel však návrh opozičných poslancov, aby predstaviteľov učiteľov a sestier pozvali na zasadnutie a dovolili im vystúpiť v pléne.

Tisícky učiteľov v minulých týždňoch štrajkovalo za vyššie platy a zlepšenie situácie v školstve, sestry zas pre mzdy a zlepšenie podmienok v zdravotníctve podali hromadné výpovede.

Pri prvom hlasovaní o 10:00 parlament nebol uznášaniaschopný. Predseda národnej rady Peter Pellegrini konštatoval, že Smer-SD opozícii poskytol desať hlasov, z opozície sa prezentovalo 57 poslancov.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini
SITA / Marko Erd

Spolu je opozičných poslancov 67, návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podpísalo 35 zákonodarcov za KDH, Most-Híd, SaS a OĽaNO-NOVA. Pellegrini konštatoval, že ak by všetci opoziční poslanci boli v práci, s desiatimi hlasmi Smeru by sa schôdza konať mohla.

Keďže opozičná poslankyňa Eva Horváthová z OĽaNO bola ospravedlnená, ak by opoziční poslanci boli do nohy v sále, mali by spolu 66 hlasov. Ak sa k nim pridá desať poslancov za Smer-SD, znamenalo by to potrebných 76 zákonodarcov, keďže pri prezentácii sa musí zahlásiť nadpolovičná väčšina poslancov.

Z opozície pri prvej prezentácii chýbali z KDH Ján Figeľ a Monika Gibalová, Daniel Lipšic z klubu OĽaNO, Lucia Nicholsonová, Martin Poliačik (obaja SaS) a nezaradení poslanci Mária Ritomská, Štefan Kuffa, Daniel Krajcer, Miroslav Beblavý a ospravedlnená Horváthová. Pri druhom hlasovaní sa prezentovalo 72 zákonodarcov.

Balkón obsadili dôchodcovia

Spor sa pri mimoriadnej schôdzi strhol o balkón parlamentu. Pred začiatkom schôdze sa dole v národnej rade tlačilo množstvo učiteľov a sestier, ktorí sa nevedeli dostať dovnútra, ochranka im vravela, že balkón je už plný. Učitelia a sestry sa čudovali, že kto mohol balkón zaplniť, keďže čakajú už hodnú chvíľu.

Na balkón sa však pred nimi dostali dôchodcovia. Tí učiteľov a sestry na balkón pustiť nechceli. Ochranka parlamentu učiteľom a sestrám zakázala rozvinúť transparent.

Pellegrini po druhej prezentácii vysvetlil, že ľudia môžu pozerať na zasadnutie v kinosále. Znamenalo by to, že nespokojné sestry a učitelia by sedeli v uzavretej miestnosti, Smer by si tak zabezpečil pokojný priebeh schôdze.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X