Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šebová
Zuzana Šebová | Foto: SITA / Marko Erd
14. septembra 2017 12:45 Zdravotníctvo od SITASITA

Šebová: NCZI obstarávalo podporné služby pre eHealth v rozpore so zákonom

AKTUALIZOVANÉ – Poslankyňa hnutia a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Zuzana Šebová podala 31. augusta podnet na Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad na kontrolu postupov vo verejnom obstarávaní.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) ako verejný obstarávateľ zadalo zákazku na podporné služby pre zabezpečenie prevádzky informačného systému ESZ a ESZ RFaRS (eHealth). Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje sumu 14,1 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty na 36 mesiacov.

Podľa poslankyne hnutia SME RODINA – Boris Kollár Zuzany Šebovej bude zmluva, ktorá je výsledkom tohto verejného obstarávania, uzatvorená v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

Poslankyňa hnutia a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo preto 31. augusta podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad na kontrolu postupov vo verejnom obstarávaní.

Vidí veľa pochybení

Šebová poukazuje na porušenie princípu transparentnosti, neúplnosť dokumentácie, až dodatočné zverejnenie zmluvy, nepredĺženie lehoty na prekladanie ponúk či ďalšie porušenia.

Zároveň dodáva, že ide o nehospodárne vynakladanie verejných prostriedkov, kde verejný obstarávateľ zastiera základné dôležité údaje o verejnom obstarávaní.

Takto nastavená zmluva podľa Šebovej vykazuje prvky klientelizmu.

„Konanie verejného obstarávateľa považujem od nastavenia verejného obstarávania za sporné so základnou zásadou vo verejnom obstarávaní, a to princípom transparentnosti, ďalej s princípmi nediskriminácie a proporcionality v nadväznosti na jednotlivé ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní,“ konštatovala Šebová.

NCZI zásadne odmieta tvrdenia poslankyne

Národné centrum zdravotníckych informácií zásadne odmieta tvrdenia a nesúhlasí s nimi. „Centrum takisto zásadne odmieta, že by postup verejného obstarávateľa a/alebo nastavenie podmienok účasti mohlo akokoľvek odradiť prípadného záujemcu od účasti vo verejnom obstarávaní. NCZI postupuje od samého počiatku maximálne transparentne a o pripravovanom verejnom obstarávaní informovalo médiá i verejnosť tlačovou správou (26. januára tohto roka),“ uviedla hovorkyňa NCZI Soňa Valášiková.

Všetky subjekty boli podľa NCZI včas informované o tom, akú súťaž NCZI pripravuje. „Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania bolo zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania, aj vo Vestníku EÚ. Jediným kritériom pre výber úspešného uchádzača bola najnižšia cena. Do verejného obstarávania, predmetom ktorého boli podporné služby, tzv. „SLA“ /Service Level Agreement/ pre zabezpečenie dostupnosti informačného systému elektronického zdravotníctva, sa zapojilo celkovo 9 záujemcov,“ ozrejmila Valášiková.

Ani jeden z uchádzačov nepodal námietku

Podľa zverejnených informácií ani jeden zo záujemcov a uchádzačov nepodal žiadosť o nápravu alebo námietku voči procesu verejného obstarávania. „Stanovením podmienok malo NCZI za cieľ výber kvalitného a dostatočne skúseného poskytovateľa služieb. NCZI v rámci stanovenia podmienok účasti postupovalo nediskriminačne, v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní a jeho princípmi (princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti),“ priblížila hovorkyňa.

Dôvodom nesprístupnenia kompletnej dokumentácie záujemcom bolo podľa Valášikovej bezpečnostné riziko, nakoľko dokumentácia obsahovala detailnú architektúru Národného zdravotníckeho informačného systému (NZIS), do ktorého sa ukladajú osobné dáta pacientov, a teda všetkých občanov SR. To potvrdil a NCZI dal za pravdu aj samotný Výbor NR SR pre zdravotníctvo. Dokumentácia bola k dispozícii priamo v NCZI v Bratislave na základe podpisu „Dohody o mlčanlivosti.“

Ponuku napokon predložili dvaja uchádzači, žiadna ponuka nebola vylúčená. Úspešný uchádzač bol vybraný na základe najnižšej ceny po ukončení elektronickej aukcie. NCZI plánuje uzatvoriť zmluvu na obdobie 36 mesiacov s opciou predĺženia zmluvy na jeden rok. Predpokladaná hodnota zákazky vrátane opcie predĺženia zmluvy na 12 mesiacov predstavovala 18,8 mil. eur bez DPH, to znamená 4,7 mil. eur bez DPH na rok.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X