Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stetoskop
Foto: Thinkstock
14. septembra 2018 8:15 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Schválili novelu, ktorá umožní pracovať praktickým sestrám v ambulanciách

Poslanci Národnej rady SR schválili vládny návrh novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch. Jej súčasťou bol aj pozmeňujúci návrh týkajúci sa praktických sestier.

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok schválili vládny návrh novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch.

Jej súčasťou bol aj pozmeňujúci návrh, ktorý umožní praktickým sestrám pracovať v ambulanciách všeobecných lekárov.

Výhrady k návrhu v rozprave mala aj poslankyňa Jana Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita. Podľa nej sa o zmene málo diskutovalo a pripojením pozmeňovacieho návrhu k spomínanej novele sa obišiel legislatívny proces.

Opozičné výhrady poslanci neakceptovali

Poukázala tiež na možný konflikt záujmov. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník, ktorý je autorom tejto zmeny, je podľa Cigánikovej v konflikte, keďže sám vlastní polikliniku.

Poslanec za OĽaNO Marek Krajčí uviedol, že zvyšovanie kompetencie praktických sestier, čiže doterajších zdravotníckych asistentov, je nevyhnutné. No bez zmeny formy vzdelávania to môže byť nebezpečné, varoval.

Zelník poslancov ubezpečil, že návrh zmeny nevytvorili narýchlo. Rokovali aj so strednými zdravotníckymi školami. Podľa neho boli doteraz zdravotnícki asistenti „prevzdelávaní“, čiže mali vyššie vzdelanie ako kompetencie. Získanie nových kompetencií praktických sestier tak podľa jeho slov pacientov neohrozí.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X