Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Osuský
Peter Osuský SITA / Jozef Jakubčo
19. januára 2016 14:38 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SaS navrhuje transformáciu štátnych nemocníc

Vláda Roberta Fica podľa strany Sloboda a Solidarita presadzuje len to, čo volič vidí na prvý pohľad.

Koncové univerzitné nemocnice by sa mali podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) transformovať na akciové spoločnosti. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka by sa takýmto spôsobom z nich stali štandardné podnikateľské subjekty s riadnym účtovníctvom.

Strana navrhuje aj odpolitizovanie manažérov týchto nemocníc. „Manažéri štátnych nemocníc musia byť vybraní v riadnych konkurzoch a ich výkonnosť musí byť meraná tak, ako je meraný výkon vrcholného manažmentu v ktorejkoľvek obchodnej spoločnosti,“ dodal Galko.

V dozorných radách by podľa neho nemali chýbať zástupcovia organizácií na ochranu pacientov, zástupcovia odbornej verejnosti, lekárov, či sestier.

Spomínanými dvoma opatreniami sa podľa Galka vytvoria systémové predpoklady na kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri rozumných nákladoch.

Zásadné systémové opatrenia však podľa SaS chýbajú a predseda vlády Robert Fico presadzuje to, čo je vidno na prvý pohľad. „Teda marketing namiesto riešení. Veď to aj sám povedal, že vláda uvoľnila peniaze na rekonštrukciu vstupných hál nemocníc. Robert Fico presne vystihol, keď komentoval, čo sa má opraviť z tridsiatich miliónov, ktoré dá vláda nemocniciam. Ako povedal, je to to, čo je prvé, s čím sa pacient stretáva po príchode do nemocničného prostredia. Presne tak. Peniaze a energia vlády idú na to, čo volič vidí na prvý pohľad,“ zhodnotil poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Strana SaS má v programe opatrenia, ktoré podľa nej dokážu zvýšiť efektívnosť zdravotníctva. „Napríklad platba za diagnózu (DRG), eHealth, zadefinovanie zákonného nárok na rozsah zdravotnej starostlivosti, na takzvaný základný balík, presadenie povinnosti merania a zverejňovania údajov o zdravotnej starostlivosti jednotlivých poskytovateľov s transparentnou tvorbou rebríčkov v jednotlivých parametroch, slúžiace informovanosti občanov i podpore konkurencie medzi poskytovateľmi s cieľom zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb,“ vymenoval poslanec NR SR a tímlíder strany pre zdravotníctvo Peter Osuský.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X