Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Percenta.jpg
Foto: Pixabay.com
13. mája 2019 18:27 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Sadzba poistného pre štát sa zvýši na 3,44 %

Účinnosť úpravy je od 1. júna do 31. decembra 2019. Poslanci schválili aj opatrenia na zvýšenie bezpečnosti pacientov.

Sadzba za poistencov štátu sa zvýši na 3,44 %. Poslanci NR SR v pondelok schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Novú sadzbu navrhol v pozmeňujúcom návrhu poslanec strany Smer – SD Vladimír Baláž. Účinnosť úpravy je od 1. júna do 31. decembra 2019.

Financie na rekreačné poukazy aj sociálne balíčky

Od januára tohto roka bola sadzba zdravotného poistenia za poistencov štátu 3,2 %.

Súčasné zvýšenie má byť súčasťou dofinancovania rezortu zdravotníctva, o ktorom informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská minulý týždeň.

Právna úprava spolu s dofinancovaním zo strany ministerstva financií majú do rezortu priniesť 90 mil. eur. Budú určené na vykrytie zdravotnej starostlivosti v systéme, sociálne balíčky, ako aj rekreačné poukazy.

Kolena_rtg.jpg
Foto: Pixabay.com

Zvýšiť sa má bezpečnosť pacientov

Legislatívnou zmenou sa má formou pozmeňujúci návrhu zvýšiť aj bezpečnosť pacientov.

„Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ uviedla minulý týždeň ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako ďalej povedala, Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú v zákone.

Súčasťou systému kvality poskytovateľa sa stane klinický audit, ktorým je systematické preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov a interného systému hodnotenia.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X