Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, mzdy, stetoskop
Foto: Thinkstock
5. októbra 2018 16:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 má byť historicky najvyšší

Rozdiel medzi schváleným rozpočtom na rok 2018 a návrhom rozpočtu na rok 2019 na strane výdavkov je 302 mil. eur

V roku 2019 bude pre oblasť zdravotníctva vyčlenený historicky najvyšší objem prostriedkov na úrovni 5,2 mld eur.

Táto suma predstavuje výdavky verejného zdravotného poistenia a výdavky Ministerstva zdravotníctva SR.

Vyplýva to z Návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií SR.

Rozdiel medzi schváleným rozpočtom na rok 2018 a návrhom rozpočtu na rok 2019 na strane výdavkov je 302 mil. eur, čo predstavuje nárast o 6,22 %. Ide o historicky najväčší rozpočtovaný medziročný rast výdavkov.

Najviac od pracujúcich

Celkové príjmy v zdravotníctve majú v budúcom roku stúpnuť na 5,04 mld. eur s medziročným rastom o 243,8 mil. eur, t. j o 5,1 % oproti roku 2018.

Najväčšiu časť predstavujú príjmy od ekonomicky aktívnych osôb, čo je dôsledok pozitívneho vývoja rastu ekonomiky a trhu práce.

Zvýšenie miezd zdravotníkom

Výdavky MZ sa na rok 2019 predpokladajú na úrovni 1,2 mld. eur. Budú výrazne ovplyvnené zvyšovaním platov zdravotníckych pracovníkov. Na roky 2019 a 2020 sú v rozpočte vyčlenené prostriedky na valorizáciu platov zamestnancov od 1. januára 2019 na úrovni 10 %.

Na osobné výdavky, teda platy zamestnancov, sa v rozpočte vyhradí 39,6 mil. eur, čo predstavuje oproti schválenému rozpočtu roku 2018 nárast o 3,2 mil. eur, t. j. o 8,6 %.

„My sme sa s ministerstvom financií dohodli, že toto nie je finálne znenie zvyšovania platov zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na piatkovej tlačovej besede na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR.

Prisľúbila, že bude s ministerstvom financií (MF) rokovať, aby bolo ďalšie zvýšenie prímov aj v roku 2020.

Viac na rekonštrukcie aj vybavenie nemocníc

Rozpočet ráta aj s navýšením kapitálových výdavkov na rekonštrukciu a vybavenie nemocníc. Ide o sumu vo výške 100 mil. eur. Je to medziročný nárast o 30 mil. eur, čiže o 42,8 %.

Tiež ide o historicky najvyšší objem možných investícií. Peniaze investujú aj do rekonštrukcie urgentných príjmov.

Marek Krajčí: Je to málo

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti však na návrh rozpočtu nahliada kriticky. Člen hnutia Marek Krajčí uviedol, že plánované zvýšenie príjmov nebude dostatočné.

Podľa neho má ísť do zdravotníctva len o 140 miliónov viac, čo ale nebude stačiť, keďže na valorizáciu platov zdravotníckeho personálu bude rezort potrebovať sumu 200 mil. eur.

Nezapočítané rezervy

Martin Smatana z Inštitútu zdravotnej politiky MZ vysvetlil, že poslanec Krajčí si asi všímal len daňové príjmy.

Podľa neho existujú však aj nedaňové príjmy a neminuté prostriedky z minulých rokov a Krajčí pravdepodobne nezapočítal ani rezervy z MF.

„My si za našimi číslami stojíme,“ dodala ministerka.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X