Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2015 10 28 sz rv nova mamografia.jpg
Svet zdravia Rožňava
28. októbra 2015 14:01 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Rožňavská nemocnica otvorila nové mamografické pracovisko

Investícia do nového prístroja a modernizácie priestorov mamografického pracoviska predstavovala 70 tisíc eur.

Nemocnica Svet zdravia Rožňava v stredu oficiálne otvorila nové mamografické pracovisko. Jeho hlavnou súčasťou je moderný digitálny mamograf. Celková investícia do nového prístroja a do modernizácie priestorov mamografického pracoviska dosiahla sumu 70 tisíc eur.

Ako uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, výhodou spomínaného prístroja je podrobnejšie a detailnejšie zobrazenie štruktúr prsníka, ktoré umožňuje nájsť aj malé ložiská. „Snímky z vyšetrenia sú k dispozícii okamžite, použitím nového prístroja sa tiež radikálne znížila už aj tak nízka radiačná záťaž, ktorú garantoval predchádzajúci mamograf,“ priblížil.

V priestoroch starej mamografie je teraz nová vyšetrovňa, pre ňu sa plánuje nákup nového ultrazvukového prístroja, ktorý v rámci diferenciálnej diagnostiky umožní následné sonografické vyšetrenie prsníkov.

Na Slovensku zdravotné poisťovne plne hradia preventívne vyšetrenie prsníkov ultrazvukom u žien v každom veku a po dovŕšení 40. roku mamografické vyšetrenie raz za dva roky. U onkologických pacientok je odporučený interval raz za rok, eventuálne podľa indikácie onkológa. „Mnohé ženy majú z mamografického vyšetrenia obavy, a preto naň ani nechodia. Vďaka zabezpečeniu kvalitného a čo najmenej nepríjemného vyšetrenia chceme ich obavy prekonať a oveľa viac tak pomôcť v boji proti zákernej chorobe rakoviny prsníka v celom okrese,“ konštatovala primárka rádiologického oddelenia nemocnice Svet zdravia Rožňava Ivana Šantová.

Prevencia a včasná diagnostika zvyšujú šance na vyliečenie

Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorom u žien. Podľa najnovších údajov ročne pribudne na Slovensku až 1 900 nových prípadov, pričom stále pribúdajú mladšie ženy.

V okrese Rožňava je každoročne diagnostikovaných okolo 25 nových ochorení.  V onkologickej ambulancii rožňavskej nemocnice je aktuálne dispenzarizovaných 193 pacientok s touto diagnózou. Za uplynulých dvadsať rokov sa počet ochorení na rakovinu prsníka u 25 až 45-ročných žien zvýšil o viac ako 30 percent. V minulosti sa toto ochorenie vyskytovalo najčastejšie u žien vo veku až okolo 60 rokov.

Najdôležitejšiu úlohu v boji proti rakovine prsníka hrá včasná diagnostika ochorenia. Tejto požiadavke by mali venovať pozornosť všetky ženy a predovšetkým tie, u ktorých je zvýšené riziko ochorenia. Podľa zhodných výsledkov medzinárodných výskumov majú ženy, ktorým zistili nádor s priemerom menším ako 1 centimeter, 90-percentnú šancu na vyliečenie. Najspoľahlivejšou vyšetrovacou metódou je stále mamografia – špeciálne röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktorou možno zistiť aj nádory s priemerom menším ako 5 milimetrov.

Digitálna mamografia má oproti klasickej mamografii výhodu v diagnostickej presnosti, vo vysokej rozlišovacej schopnosti pri nižšej dávke žiarenia. Skríningová mamografia sa vykonáva u žien nad 40 rokov každé dva roky. Ultrazvukové vyšetrenie je u mladších žien do 40 rokov metódou prvej voľby. Každoročné preventívne vyšetrenie žien po 20. roku života má zahŕňať pravidelné palpačné vyšetrenie prsníkov. Každá žena by si mala raz mesačne sama vyšetriť prsníky na prítomnosť hrčiek alebo iných zmien.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X