Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zachranarskykriz.jpg
Prezídium Hasičského a záchranného zboru
22. apríla 2016 10:02 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Rozdali ocenenia za výnimočné záchranárske zásahy

Ocenenie si okrem profesionálov odniesla aj 12-ročná Natália Gavláková z Oščadnice, ktorá pomohla zranenému otcovi

Výnimočné zásahy profesionálnych záchranárov, ale aj hrdinské činy ľudí z radov verejnosti vo štvrtok ocenili na podujatí Zlatý záchranársky kríž za rok 2015 v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Ocenenie si vyslúžili napríklad záchranári a hasiči, ktorí vlani v lete pomáhali pri zrútených lietadlách pri Červenom Kameni. Cenu si odniesla aj 12-ročná Natália Gavláková, ktorá pomohla zranenému otcovi, či operátorka, ktorá dievčatku radila až do príchodu záchranárov. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Ocenenie v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti získal Marián Juhász, ktorý vlani v novembri spolu so svojím synom zachránil z horiacej drevenice v Klokočove päť osôb, z nich boli dve deti.

Ocenenie v laickej kategórii si vyslúžila aj 12-ročná Natália Gavláková z Oščadnice. Natálka sa hrdinsky zachovala vlani v júni, keď jej otec spadol zo strechy a napichol sa na plot. Dievča zavolalo na tiesňovú linku 155 a podľa pokynov operátorky poskytla otcovi prvú pomoc a až do príchodu záchrannej zdravotnej služby s ním aktívne komunikovala.

Zachraňovali aj mimo služby

Ocenenie v kategórii Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov dostala operátorka záchrannej zdravotnej služby z operačného strediska v Žiline Lenka Vojtková, ktorá Natálke pri záchrane zraneného otca pomáhala. Dievčatku radila, ako má otcovi poskytnúť prvú pomoc a podporovala ju až do príchodu zdravotných záchranárov.

Ocenenie Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov získal aj Peter Sobota z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi. Peter mal práve voľno, keď si všimol na autobusovej zastávke bezvládnu osobu. Bezvládneho človeka až do príchodu záchranárov oživoval a kontroloval jeho životné funkcie. „Vďaka jeho neodkladnej pomoci a duchaprítomnosti sa postihnutého podarilo zachrániť,“ priblížila Farkasová.

Čestné uznanie patrí prešovským policajtom Petrovi Novysedlákovi a Martinovi Jurovi, ktorí pri požiari bytovky na Šrobárovej ulici v Prešove zo zadymeného bytu ešte pred príchodom hasičov evakuovali dvoch dospelých a dve deti, ktorým hrozilo silné nadýchanie splodín horenia.

Cenu získali aj hasiči, policajti, zdravotní záchranári i dobrovoľní hasiči, ktorí minulý rok koncom augusta pomáhali pri tragickej zrážke dvoch lietadiel pri Červenom Kameni. Z 38 ľudí na palubách lietadiel zahynuli siedmi – traja parašutisti a štyria piloti, šiesti parašutisti sa zranili.

Ocenenie v kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu si vyslúžili aj členovia záchrannej zdravotnej služby Falck v Malackách, ktorí riskovali vlastné životy pri resuscitácii osoby zasiahnutej elektrickým prúdom z trakčného vedenia. Ako priblížila Farkasová, zásah bol veľmi nebezpečný, zraneného totiž oživovali na otvorenom nákladnom vagóne s pieskom len kúsok od elektrického vedenia.

Ocenenie za výnimočný prínos pre profesora Antona Osvalda

Výnimočným prínosom pre záchranárstvo sa pre rok 2015 stal profesor Anton Osvald, ktorý od roku 1973 pracuje na Katedre protipožiarnej ochrany Drevárskej fakulty na Technickej univerzite vo Zvolene.

Osvald spolupracoval na tvorbe vysokoškolskej učebnice, 11 vedeckých monografií či štyroch učebných textov. Autorsky sa podieľal na 15 vedeckých prácach v zahraničných vedeckých časopisoch a 20 prácach v domácich časopisoch, vystupoval tiež na mnohých vedeckých o odborných konferenciách. Anton Osvald je tiež garantom študijného programu Protipožiarna ochrana a bezpečnosť na doktorandskom stupni štúdia.

Zachranarskykriz_misko.jpg
Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Cena Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu bola udelená projektu ETC – edukačná pomôcka Macko Miško. Vďaka tomuto projektu sa stovky detí na celom Slovensku učia základy prvej pomoci, ktorú trénujú na plyšovom medveďovi Miškovi. Pomôcka po aktivovaní vydáva povely, ako správne oživovať.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X