Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SVET ZDRAVIA Trebišov
Foto: Svet zdravia
15. augusta 2018 15:39 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Rómske asistentky sa v trebišovskej nemocnici osvedčili

Asistentky pomáhajú rómskych mamičkám so všetkým, s čím si samé nedokážu pomôcť

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už niekoľko týždňov pracujú asistentky osvety zdravia, ktoré majú rómsky pôvod a ovládajú rómsky jazyk. V pôrodnici či na pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám so všetkým, s čím si samé nedokážu pomôcť.

Ako agentúru SITA informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, asistentky osvety učia, ako sa starať o novorodenca, učia o hygiene, riešia problémové situácie a v prípade potreby prekladajú.

Pomáhajú obom stranám

„Hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť zdravotnú gramotnosť pacientov z marginalizovaných rómskych komunít, poskytnúť im psychosociálnu podporu, šíriť zdravotnú osvetu, ale aj preklenúť komunikačnú bariéru medzi rómskym pacientom a zdravotníkom v nemocnici,“ vysvetlila Tatiana Hrustič, riaditeľka organizácie Zdravé regióny, ktorá projekt na pôde nemocnice realizuje.

Rómski asistenti podľa nej rozumejú prostrediu, odkiaľ pacient prichádza, a dokážu tak pomôcť obom stranám – rómskej mamičke aj lekárovi.

V trebišovskej nemocnici pôsobia dve rómske asistentky osvety zdravia od polovice apríla. Od 8. do 15. hodiny pomáhajú na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení či na pediatrických ambulanciách, kde je ich podpora najviac potrebná.

„Mamičkám sú asistentky nápomocné pri všetkých činnostiach, s ktorými si nevedia pomôcť samé. Učia, ako sa starať o novonarodené dieťa, edukujú o hygiene po pôrode či vysvetľujú, ako zvládať povinnosti, ktoré s narodením bábätka prišli,“ vysvetlil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia trebišovskej nemocnice Oto Szilágyi.

Pomoc podľa neho oceňujú najmä maloleté pacientky, ktoré často nemajú doklady totožnosti a napríklad nevedia, ako postupovať pri vybavení rodného listu dieťaťa.

Pôsobia aj v ďalších nemocniciach

Asistentky mamičkám tiež vysvetlia, že je povinné mať dieťa poistené v niektorej zo zdravotných poisťovní, aby matka neuhrádzala hospitalizáciu sama.

„Komunikujú s problémovými návštevami alebo sú kontaktnou osobou v komunite, ak matka po pôrode nejaví o dieťa v pôrodnici záujem. Taktiež s pomocou asistentiek dokážeme hovoriť s mamičkami v ich rodnom jazyku. Prípadov, keď intervencia asistentiek bola veľkým prínosom, je teda mnoho,“ podotkol primár.

Asistenti osvety zdravia pôsobia spolu v šiestich spádových nemocniciach na východe Slovenska. Okrem Trebišova pomáhajú v nemocniciach v Michalovciach, v Košiciach v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a v Detskej fakultnej nemocnici, v Kežmarku a Revúcej.

Pilotný projekt Asistenti osvety zdravia je súčasťou národného projektu Zdravé komunity, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X