Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro
Foto: Pixabay.com
18. apríla 2019 15:41 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Rokovania o dofinancovaní systému pokračujú

Nemocnice združené v ANS môžu do konca apríla vypovedať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Rokovania o dofinancovaní zdravotníckeho systému medzi ministerstvami zdravotníctva a financií pokračujú. Pre agentúru SITA to uviedol rezort zdravotníctva.

Reagoval tak na stredajšiu tlačovú besedu Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorá informovala, že nemocnice združené v asociácii môžu do konca apríla vypovedať zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Chýbajú im totiž prostriedky na pokrytie sociálneho balíčka a rekreačných poukazov.

“Čo sa týka uvedených nákladov, rokovania pokračujú. Vzhľadom na korektnosť rokovaní poskytneme informácie následne,” uviedlo MZ.

Ministerstvo financií sa nevyjadruje

Rezort zdravotníctva ďalej informovalo že do zmluvných vzťahov medzi nemocnicami a poskytovateľmi nevstupuje, ani do rokovania o nich.

Zároveň upozornilo, že poskytnutie akútnej zdravotnej starostlivosti je povinné pre poistenca ktorejkoľvek zdravotnej poisťovne.

Ministerstvo financií nechcelo na otázky týkajúce sa dofinancovania zdravotníctva odpovedať. „Otázky, prosím, smerujte na rezort zdravotníctva,“ uviedlo pre agentúru SITA.

SaS: Požiadavky nemocníc sú logické

Nemocnice podľa opozičnej SaS logicky žiadajú vykrytie výdavkov z návrhov, ktoré vytvorili koaliční politici.

“Dôvodom vypovedania zmlúv sú nepokryté nároky, ktoré vyplývajú z opatrení vlády, konkrétne tzv. sociálne balíčky a rekreačné poukazy,” uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Pre poistencov VšZP to podľa nej znamená, že tieto nemocnice nebudú vykonávať odkladnú (plánovanú) zdravotnú starostlivosť z verejného zdravotného poistenia. Poistenci si teda budú musieť za ňu zaplatiť alebo ísť do inej poisťovne.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X