Rok 2015 nebol podľa Faktora dobrý pre pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Expert KDH na zdravotníctvo Marian Faktor Foto: SITA/Ján Slovák

V slovenskom zdravotníctve je neporiadok a chaos, tvrdí expert KDH na zdravotníctvo

Rok 2015 nebol podľa experta KDH na zdravotníctvo Mariána Faktora dobrý pre pacientov, ani pre zdravotníkov. Ako konštatoval, pre pacienta sa nič k lepšiemu nepohlo, pretože aj zákaz poplatkov v ambulanciách viedol iba k ich premenovaniu.

Ani v poslednom roku svojho vládnutia sa Smer-SD nepustil do definície nároku pacienta. „Pritom práve ten by mohol, podobne ako v Českej republike, vyriešiť mnohé problémy, s ktorými sa pacienti stretávajú v ambulanciách a nemocniciach (poplatky, čakanie a iné). Takto máme v zdravotníctve stále neporiadok a chaos a pacienti čakajú a platia naďalej,“ vysvetlil Faktor.

Z pohľadu zdravotníkov sa dá podľa experta na zdravotníctvo povedať, že ak by Smer-SD nerobil vôbec nič, neurobil by oveľa menej. „Rok sa končí hroziacim štrajkom sestričiek po tom, čo ministerstvo tri roky ignorovalo problém s ich mzdami. Dlh nemocníc sa blíži k úrovni 500 miliónov eur, navyše v situácii, kedy sa nezrealizovala jediná systémová zmena, ktorá by naznačovala, že sa podarilo vyriešiť problém zadlžovania,“ priblížil Faktor.

Po desiatich rokoch od začiatku prác na elektronickom zdravotníctve (eHealth) je podľa experta na zdravotníctvo výsledkom to, že ministerstvo ide obstarávať za milióny eur karty poistencov, ktoré v princípe nepotrebujeme a ani sa s nimi na začiatku eHealthu nepočítalo. „A nikto, ani pacient ani zdravotníci, v praxi nemôže využívať benefity z elektronického zdravotníctva v reálnom živote,“ dodal.

V prípade platieb za diagnózu (DRG) je to podľa Faktora veľmi podobný smutný príbeh, pri ktorom ani tento rok nenastalo rozuzlenie. V nemocniciach stále chýba transparentné a spravodlivé financovanie na úrovni oprávnených nákladov.

Celá odborná obec, vrátane akademickej, avizuje podľa Faktora veľké obavy zo spôsobu prípravy veľkého PPP projektu (verejno-súkromné partnerstvo) novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Rovnako ministerstvo zdravotníctva len pár týždňov späť muselo priznať, že projekt Integrovaných centier zdravotnej starostlivosti za 140 mil. eur sa nezrealizuje. „Tento koncept bol nesprávny, na čo som upozorňoval nielen ja, ale aj ďalší odborníci. Takže naozaj ani pre pacienta, ani pre zdravotníkov nebol rok 2015 vôbec dobrým rokom. O potrebných zmenách sa len rozprávalo a nezrealizovali, respektíve politicky sa odložili na obdobie po voľbách,“ konštatoval Faktor.

Jediným smutným pozitívom je podľa zdravotníckeho experta to, že tlak verejnosti na riešenie problémov sa po medializácii káuz, ako je piešťanské CT, či zmluvy vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, tento rok výrazne zvýšil.

„Ukázalo sa, že Smer-SD má predsa len limity, čo sa týka káuz v zdravotníctve. Ako odstúpenie Pavla Pašku, tak aj generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia, bol veľmi mierny posun vpred. Škoda je len to, že všetky tieto kauzy končia iba odstúpením a nikto nerobí žiadnu nápravu, či nedajbože systémové zmeny, ktoré by tomu do budúcnosti zabránili,“ uzavrel Faktor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať