Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vakciny
Foto: Thinkstock
12. marca 2019 17:57 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk, SITA

Rodičom detí bez očkovania hrozia v Taliansku vysoké pokuty

Nezaočkované deti odmietnu vziať do škôlky. Nový zákon má pomôcť zvýšeniu úrovne vakcinácie u talianskeho obyvateľstva.

V Taliansku začal platiť nový zákon sprísňujúci sankcie za nezaočkované dieťa. Rodičom hrozí pokuta až do výšky 500 eur, ak ich dieťa očkovanie nepodstúpi.

Zákon prichádza uprostred zvýšeného výskytu osýpok, podľa talianskych predstaviteľov sa však od jeho uvedenia zvýšila miera vakcinácie.

Podľa zákona musia deti podstúpiť povinné očkovania na ovčie kiahne, detskú obrnu, osýpky, mumps a rubeolu. Nezaočkované deti do šesť rokov vylúčia z jaslí a detských škôlok.

Do školy však ísť môžu

Školopovinným deťom nemôžu v návšteve školy zabrániť, ich rodičia však môžu v prípade nesplnenia povinného očkovania čeliť pokutám.

Posledný termín na preukázanie sa očkovaním bol po predchádzajúcich odkladoch stanovený na pondelok 11. marca. Podľa talianskej ministerky zdravotníctva Giulie Grillovej je teraz pravidlo jasné: „Žiadna vakcinácia, žiadna škola“.

Nový zákon má pomôcť zvýšeniu úrovne vakcinácie u talianskeho obyvateľstva z menej ako 80 percent na Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčaných 95 percent.

Hranica 95 percent vakcinácie je bodom, kedy je šírenie sa choroby u obyvateľstva nepravdepodobné a chráni tak aj tých, ktorí nemôžu očkovanie podstúpiť.

Ako je to na Slovensku

Podľa zákona hrozí za odmietnutie očkovania rodičovi pokuta do výšky 331 eur.

Vlani odmietlo podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR očkovanie 563 ľudí.

Slovenská legislatíva však nepozná zákaz umiestnenia nezaočkovaných detí do jaslí či škôlky.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X