Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ehealth_frustr.jpg
Foto: Pixabay.com
30. októbra 2015 8:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Riziko ďalšieho meškania eHealthu nie je podľa INEKO zanedbateľné

Premršštené náklady a mešškanie štátneho eHealthu relativizujú potenciálne spoločenské úžžitky z tohto projektu.

Riziko ďalššieho mešškania eHealthu nie je vôbec zanedbateľné. „Tak ako aj pri pri zavádzaní platieb za diagnózu (DRG systému), tak aj pri eHealthe existujú latentní odporcovia tohto procesu vnútri zdravotníckeho sektora, ktorým dneššný stav neporiadku a netransparentnosti vyhovuje, a potom z neho ťažžia,“ uviedol pre portál vZdravotnictve.sk analytik INEKO Duššan Zachar.

V spojitosti so slabým politickým líderstvom v rezorte zdravotníctva to potom má podľa neho za následok mešškanie zavádzania elektronických verejných služžieb v tomto sektore.

Doposiaľ sa na elektronizáciu zdravotníctva vynaložžilo približžne 47 miliónov eur.  „Premršštené náklady a mešškanie relativizujú potenciálne spoločenské úžžitky z tohto projektu a pri porovnaní so súkromným sektorom vidno, žže to ide robiť výrazne lacnejššie, lepššie a rýchlejššie,“ poznamenal Zachar s tým, žže za spomínanú sumu by sa dala postaviť jedna stredne veľká, moderne vybavená nemocnica.

Štát otáľa

Ako ďalej poukázal Zachar, aktivity súkromných subjektov v oblasti elektronizácie vziššli z otáľania šštátu.  „Ak by sa ploššným zavedením nejakého súkromného produktu v celom slovenskom zdravotníctve dosiahli za menej peňazí rovnaké ciele, ako boli plánované pri šštátnom eHealthe, tak bez ohľadu na históriu užž vynaložžených prostriedkov na šštátny eHealth by sme na to mali pristúpiť, čižže prevziať súkromné rieššenia,“ odporučil analytik.

Elektronická výmena dát v zdravotníctve má potenciál podľa Zachara uššetriť spoločnosti mnoho peňazí a zvýššiť kvalitu, efektívnosť, dostupnosť, informovanosť, a teda najmä bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

„Samozrejme si to vyžžaduje, aby náklady a čas na zavádzanie týchto systémov neboli nafúknuté, čo v prípade nᚹho verejného sektora s veľkou pravdepodobnosťou nebude platiť. To výrazne zhorššuje efektívnosť šštátneho programu elektronizácie zdravotníctva, a navyšše užž teraz pozorujeme, žže omnoho lacnejššie súkromné iniciatívy niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní čiastočne suplujú štát a jeho mešškajúci eHealth,“ uzavrel analytik.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X