Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urychlovac
Foto: Thinkstock
9. júla 2018 10:29 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Rimavskosobotská nemocnica nakúpi nové medicínske prístroje

Plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice bude takmer 5,2 milióna eur

Nový lineárny urýchľovač, počítačový tomograf, ultrasonografické či RTG prístroje, nové lôžka a ďalšie medicínske vybavenie plánuje v najbližších troch rokoch nakúpiť Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota.

Ako agentúru SITA informoval hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, nemocnica má na nákup využiť nenávratný finančný príspevok, ktorý získala z eurofondov.

Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice bude takmer 5,2 milióna eur.

Vymenia lineárny urýchľovač

Najvýznamnejšou investíciou je obstaranie nového lineárneho urýchľovača, ktorý je využívaný pri liečbe nádorových ochorení onkologických pacientov a okrajovo i pri liečbe nenádorových ochorení a ožarovaní krvných derivátov.

Na oddelení radiačnej a klinickej onkológie nemocnice nahradí pred niekoľkými rokmi zrenovovaný, no starší lineárny urýchľovač.

„Počet onkologických pacientov každoročne stúpa. Nová technológia nám umožní nielen poskytovať nové liečebné techniky, znížiť riziko spojené s ožarovaním, ale aj urýchliť celý proces a liečiť väčšie množstvo pacientov. Pri onkologických ochoreniach zohráva časový faktor najvýznamnejšiu úlohu,“ priblížil námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Richard Hrubý, ktorý je dočasne poverený vedením nemocnice.

Najbližšie porovnateľné možnosti liečby onkologického ochorenia formou rádioterapie sú v Košiciach a Banskej Bystrici.

Pribudne zobrazovacia technika, prístroje aj lôžka

V nemocnici pribudne aj nový počítačový tomograf, digitálny mamograf, dva mobilné röntgenové prístroje či päť ultrasonografických prístrojov pre vyšetrenia pacientov na viacerých oddeleniach. Nové technológie väčšinou nahradia tie staršie.

V balíku, ktorý chce nemocnica nakúpiť s pomocou eurofondov, je tiež napríklad laparoskopická a artroskopická veža, monitory vitálnych funkcií, anestéziologické prístroje a ventilátory pre umelú pľúcnu ventiláciu, parné sterilizátory či stovka elektricky polohovateľných lôžok a ďalšie špeciálne lôžka.

„Vďaka dotácii obmeníme pomerne širokú škálu medicínskej techniky. Dokážeme tak zabezpečiť vyššiu úroveň diagnostiky, minimalizovať využívanie externých dodávateľov služieb, skrátiť čakacie lehoty a najmä poskytnúť vyššiu bezpečnosť pre pacientov pri poskytovaní akútnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil Hrubý s tým, že nové medicínske vybavenie by mala nemocnica nakúpiť do troch rokov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X