Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AŠN
Jozef Valocký | Foto: SITA / Marek Mrviš
29. novembra 2015 11:32 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Riaditelia štátnych nemocníc: mzdy neklesnú

AKTUALIZOVANÉ

Sestry, ktoré podali výpovede, sa podľa Asociácie štátnych nemocníc nechali využiť na politické ciele šéfky sesterských odborov Moniky Kaveckej.

Mzdy sestier, pôrodných asistentiek a iných zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach, ktoré sú združené v Asociácii štátnych nemocníc (AŠN), od budúceho roka neklesnú. Povedal to na brífingu predseda predstavenstva AŠN Jozef Valocký.

„Riaditelia všetkých nemocníc, združených v Asociácii štátnych nemocníc Slovenskej republiky, jednoznačne deklarovali, že pri aplikácii zákona do praxe sa neznížia mzdy ich zamestnancov,“ ubezpečil. Valocký tiež dodal, že priemerná mesačná mzda sestier je zhruba tisíc eur.

Sestry, ktoré podali výpovede, sa podľa riaditeľov nemocníc nechali využiť na politické ciele šéfky sesterských odborov Moniky Kaveckej. „Verím, že u našich kolegýň a kolegov zvíťazí zdravý rozum a pacient sa nestane rukojemníkom politických ambícií,“ podotkol Valocký.

Asociácia nemá zatiaľ informácie o ďalších výpovediach sestier. V piatok podalo hromadnú výpoveď 382 sestier vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove (FNsPP). Pridali sa tak k viac ako 200 sestrám a pôrodným asistentkám v Žiline, ktoré k výpovediam pristúpili v stredu. Podľa šéfky odborov Kaveckej prídu ďalšie nemocnice na rad počas týždňa. Ešte v piatok podalo výpoveď aj 76 sestier z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

„Predpokladám, že sestry si uvedomia, že pacienta by sme nemali brať ako rukojemníka a predpokladám, že časť týchto sestier, alebo možno aj všetky, tieto výpovede stiahnu,“ zhodnotil Valocký.

Riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha verí, že deklarácia riaditeľov nemocníc združených v AŠN sestry presvedčí o tom, že im platy neklesnú. „Pri piatkovom vyhlásení našich zástupcov zamestnancov bolo povedané, že oni sú s platmi v prešovskej nemocnici spokojní. Pri osobnom jednaní deklarovali pochopenie, že vo februári mzdy v našej nemocnici klesnúť nemôžu,“ dodal.

Riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha
SITA / Marek Mrvišš

Asociácia štátnych nemocníc združuje 25 štátnych nemocníc. Ide o špecializované štátne ústavy, univerzitné nemocnice v rámci Slovenska, ale aj fakultné nemocnice, detské fakultné nemocnice a koncovú nemocnicu Poprad.

Komora sestier je rozčarovaná z vyhlásení asociácie

Vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je rozčarované z vyhlásení AŠN, ktorá chce sestrám a pôrodným asistentkám garantovať platy, ktoré sú im vyplácané už tri roky. „Zdá sa, že riaditelia štátnych nemocníc, rovnako ako minister zdravotníctva Viliam Čislák nerozumejú, respektíve nechcú rozumieť požiadavkám sestier a pôrodných asistentiek a obhajujú vládny zákon, ktorý je zbytočný a nerieši problém zdravotníkov,“ uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová.

Sestry v žiadnom prípade nežiadajú garanciu neznižovania platov v platových dekrétoch, ale požadujú zvýšenie miezd a následnú úpravu každé tri roky v zákone, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. „Rovnako žiadame aj zákonom ošetriť každú sestru a pôrodnú asistentku bez ohľadu na to, kde pracuje. Žiadame, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený,“ poznamenala Lazorová.

SK SaPA je sklamaná z toho, že predseda predstavenstva AŠN, rovnako ako minister zdravotníctva Čislák, pokračujú s urážaním sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku namiesto toho, aby začali riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve, ktoré vznikli pre neschopnosť, nečinnosť a ignoráciu jednak šéfa rezortu zdravotníctva, ale aj manažérov zdravotníckych zariadení.

„Komora pristúpila k výpovediam preto, lebo nie sú naplnené požiadavky sestier v deklarácii, ktoré sa týkajú nielen platov. Vláda SR schválila legislatívu, na ktorú nie sú zabezpečené finančné zdroje, pričom dlhodobo nevie zabezpečiť dostatok zdravotníckych pracovníkov,“ uzavrela Lazorová

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X