Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Režim bezplatného parkovania pred nemocnicami je podľa aktivistov ohrozený

Parkovanie
Foto: Thinkstock

Aktivisti žiadajú ministra zdravotníctva o pevný a zásadový postoj a tiež o neodkladné rokovanie.

Systémová dohoda ministra zdravotníctva Tomáša Druckera s občianskymi aktivistami o fungovaní režimu bezplatného parkovania pred nemocnicami je bezprostredne ohrozená. Uviedol to v tlačovej správe zástupca aktivistov z iniciatívy Hore rampy bez platenia Miroslav Kollár.

„Žiadame ministra zdravotníctva o pevný a zásadový postoj k takýmto zjavným protiobčianskym tlakom, a tiež o neodkladné rokovanie s občianskymi aktivistami o dôslednom naplnení prijatého harmonogramu bezplatnej parkovacej politiky v organizáciách riadených MZ,“ informoval.

Ako objasnil Kollár, v ostatných dňoch sú svedkami medializovaných snáh, najmä Slovenskej parkovacej asociácie, ohroziť bezplatné parkovanie na parkoviskách pred nemocnicami.

Základné právo?

„Po viac ako päťročnom úsilí občianskych aktivistov a za rozhodujúcej podpory občanov či zdravotníckej obce sa podarilo s ministerstvom zdravotníctva naplniť základné ústavné právo občanov, aby v rámci dostupnej zdravotnej starostlivosti bolo parkovanie od 1. júla 2017 pre pacientov pri nemocniciach bezplatné, vrátane návštev pacientov v regulovanom čase, v súlade s vydaným príkazom ministra zdravotníctva SR,“ zhrnul.

Podľa aktivistov nátlakové skupiny, v inkluzíve s vedeniami niektorých nemocníc a hlavne firiem priživujúcich sa na parkovaní, ktorým končia v tomto období koncesné zmluvy, sa rozhodli zvrátiť vývoj v neprospech občanov a vo finančný prospech úzkych skupinových záujmov.

„Medializované vystúpenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera svedčí o tom, že ani ministerstvo nie je imúnne voči takýmto tlakom,“ dodal Kollár.

Projekt bezplatného parkovania pred nemocnicami vznikol podľa aktivistov pri plnom rešpektovaní hlasu občanov, ktorý v súčasnosti ohrozuje „klientelistický prístup niektorých jednotlivcov a záujmových skupín.“

Občianski aktivisti sa po dlhoročnom zápase za bezplatné parkovanie pred nemocnicami obracajú opäť na občanov s naliehavou výzvou „na všestrannú podporu za dôsledné naplnenie a zachovanie bezplatného parkovania pred nemocnicami ako demokratického a nezvratného výdobytku v prospech širokej pacientskej verejnosti,“ uzavrel Kollár.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor vZdravotnictve.skDátum 17. novembra 2017 10:00

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X