Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rezidentský program pokračuje aj v tomto roku

Doctor 563428_1280.jpg
Pixabay.com

Hlavným zámerom programu je podpora ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v odboroch všeobecné lekárstvo a pediatria.

Rezidentský program, ktorý sa sformoval pod gesciou Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, pokračuje aj v tomto roku. Informovala o tom riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková.

Zámerom spomínaného projektu je podľa nej podpora ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v odboroch všeobecné lekárstvo a pediatria.

„Rezidentský program reaguje na nedostatok všeobecných lekárov a pediatrov v regiónoch, cieľom je znížiť ich vekový priemer, zlepšiť vzdelanosť v odbore všeobecného lekárstva a pediatrie a zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte,“ vysvetlila Čižmáriková.

Pilotný projekt bol v rokoch 2014 a 2015 financovaný z prostriedkov Európskej únie a podľa riaditeľky komunikácie potvrdil, že táto forma je efektívnym nástrojom na doplnenie a stabilizáciu lekárov v oboch špecializačných odboroch.

Zo štátneho rozpočtu je v tomto roku vyčlenených 7,4 milióna eur pre rezidentov z celej Slovenskej republiky, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Zmluvy sú podpísané s tromi lekárskymi fakultami – Jesseniova lekárska fakulta Martin, Lekárska fakulta UPJŠ Košice, Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava.

Cieľom projektu je podľa Čižmárikovej vytvorenie takých vzdelávacích podmienok pre rezidentov v jednotlivých regiónoch Slovenska, ktoré im umožnia absolvovať špecializačnú prípravu v súlade s požiadavkou následného rovnomerného rozmiestnenia lekárov oboch špecializácií na celom území.

„Preto podpora bude aj naďalej proporčne distribuovaná vzdelávacím inštitúciám a zdravotníckym zariadeniam po celom Slovensku,“ poznamenala.

Kritériá ostávajú rovnaké

Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdzuje platnosť deklarovaných kritérií pre uchádzačov o zaradenie do programu.

„Ide o absolventov lekárskych fakúlt, lekárov zaradených v špecializačnom štúdiu v odbore všeobecné lekárstvo a pediatria, lekárov zaradených do štúdia v inom špecializačnom odbore, ktorí sa rozhodnú zmeniť špecializačný odbor,“ priblížila Čižmáriková. Najvyššia veková hranica na zaradenie do programu je 40 rokov.

V rokoch 2014 a 2015 bolo do rezidentského programu prijatých takmer 200 mladých lekárov. „Vzhľadom na dynamické rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov, ktoré od roku 2013 ministerstvo postupne uvádza do praxe, je v súčasnosti vysoká motivácia dlhodobého zotrvania absolventov rezidentského programu v ambulancii na území Slovenska,“ poznamenala Čižmáriková.

Podľa nej znalosti sú zamerané na prax a umožnia absolventom po skončení štúdia okamžitý a plnohodnotný nástup do systému poskytovania všeobecnej zdravotnej starostlivosti.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 18. marca 2016 9:00Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...