Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Katarína Kafková
Katarína Kafková | Foto: SITA / Marko Erd
29. júla 2016 12:30 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Revízia výdavkov je podľa AOPP správny krok

Zhodnotiť efektivitu v zdravotníctve má projekt Hodnota za peniaze, do ktorého sa zapojilo ministerstvo zdravotníctva. Ako upozorňuje prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Katarína Kafková, pre úspech opatrení je dôležité viesť odbornú diskusiu so všetkými partnermi v zdravotníctve, vrátane zástupcov pacientov.

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) oceňuje zapojenie sa Ministerstva zdravotníctva SR do projektu „Hodnota za peniaze“. Ako uviedla asociácia v stanovisku, revízia výdavkov, ktorá zhodnotí účinnosť a efektívnosť ich využitia, pričom zároveň identifikuje potrebné opatrenia, je správny krok.

AOPP však podotkla, že pre úspech opatrení je dôležité viesť odbornú diskusiu so všetkými partnermi v zdravotníctve, vrátane zástupcov pacientov.

Pacientom chýba vzdelávanie a komunikácia

Vysoká spotreba liekov, na ktorú upozorňuje rezort zdravotníctva, je podľa pacientskej asociácie vo veľkej miere spôsobená chýbajúcou edukáciou pacientov o ich ochoreniach, o zdravom životnom štýle, ako aj o liečebnom režime.

“Slovenskí lekári majú na svojich pacientov málo času. A nám pacientom zase chýba motivácia starať sa o svoje zdravie, aby sme svoje zdravotné problémy neriešili len tabletkami,” upozornila prezidentka AOPP Katarína Kafková. Preto by sa s výchovou o zdravom životnom štýle malo podľa nej začať už v škôlkach a na základných školách.

Návrh na využívanie generík je podľa zástupkyne pacientov správnou voľbou. Takisto si však vyžaduje zlepšenie komunikácie lekára s pacientom a zo strany pacientov aj zvýšené využívanie poradenstva zo strany lekárnikov.

„Naši pacienti, ktorí sú nastavení na liečbu konkrétnym liekom počas dlhého obdobia, sa svojich liekov veľmi ťažko vzdávajú a každú zmenu veľmi citlivo vnímajú,“ vysvetlila Kafková. Riešením je predpisovanie generík najmä u pacientov s novo zisteným chronickým ochorením.

Pozor na výnimky

Podľa AOPP obzvlášť opatrne treba pristupovať k obmedzeniu úhrady za špeciálne zdravotnícke materiály. „Táto zmena môže ohroziť pacientov. A to najmä tých, ktorí sú sociálne a ekonomicky znevýhodnení. Tí v prípade záujmu o lepší špeciálny zdravotnícky materiál nebudú mať dostatok finančných prostriedkov na jeho úhradu,“ dodala Kafková.

Následkom môže byť zvýšenie počtu žiadostí o poskytnutie výnimky zdravotnou poisťovňou. V tomto segmente podľa prezidentky asociácie ale chýbajú jasné, transparentné a verejne dostupné kritériá na udeľovanie výnimiek zdravotnou poisťovňou. Preto môže tento krok priniesť podľa Kafkovej aj vyššiu korupciu.

Kompetencie treba upraviť

Jednoduché nebude ani vyriešiť nedostatok sestier či lekárov. Podľa AOPP treba posilniť kompetencie a zodpovednosti zdravotných sestier, čím sa upraví aj ich náplň práce.

„Zdravotnícky personál v nemocniciach sa musí doplniť o opatrovateľov, ktorí spĺňajú vzdelanostné predpoklady. Pod metodickým a praktickým vedením zodpovedných sestier budú môcť následne vykonávať niektoré úkony, ako je podanie stravy či tekutín pacientovi, výmena oblečenia alebo posteľnej bielizne,“ vysvetlila Kafková.

Sestry v ambulanciách by zase mohli podľa šéfky asociácie predpisovať určené lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, či špeciálny zdravotnícky materiál. Znížilo by sa tým zaťaženie lekárov, ako aj počet návštev pacientov u lekára, čo je v súčasnosti tiež problémom slovenského zdravotníctva.

Veľký priestor na zvýšenie efektivity vidí AOPP hlavne vo využívaní elektronického zdravotníctva a sfunkčnenia eHealthu. Ten by mohol znížiť administratívu, opakované návštevy lekárov, či vyšetrenia, ako aj spotrebu liekov. “Následne si vieme predstaviť aj zavedenie elektronickej preskripcie a telemedicíny, kedy by lekár poskytoval poradenstvo pacientom online,” uzavrela Kafková.

Projekt Hodnota za peniaze, ku ktorému sa zaviazala vláda v programovom vyhlásení, má zreformovať pravidlá, nastaviť procesy a posilniť inštitúcie, ktoré podporia prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme a významne zvýšia hodnotu za peniaze v slovenskom verejnom sektore.

Jedným z jeho nástrojov je komplexná revízia väčšiny verejných výdavkov. V tomto roku sa revízia zameriava na zdravotníctvo, dopravu a informatizáciu verejnej správy, ktoré spolu predstavujú viac ako 40 % výdavkov verejnej správy zo štátneho rozpočtu. Vláda schváli revíziu spolu s rozpočtom verejnej správy do 15. októbra.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X