Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rúško
Foto: SITA / AP
15. apríla 2019 8:10 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Respiračných ochorení je menej, počet chorých na chrípku mierne vzrástol

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia klesla v minulom týždni o 3,2 percenta a počet pacientov s chrípkou či chrípke podobných ochorení stúpol o dve percentá

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v minulom týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 3,2 percenta. Lekári nahlásili 36 413 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 915 osôb, čo predstavuje 2,5 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (521). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly stredného ucha (284) a zápaly pľúc (110). Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Jeden prípad SARI

Lekári v 15. týždni nahlásili aj 2 639 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 7,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o dve percentá.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Najviac chorých na chrípku bolo medzi deťmi do päť rokov.

Minulý týždeň lekári zaznamenali aj jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI), a to u 44-ročného neočkovaného muža z Košického kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 evidujú 117 prípadov SARI, z ktorých sa 51 skončilo úmrtím pacienta.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X