Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieta_postihnute.jpg
Foto: Pixabay.com
1. júna 2016 9:08 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Rehabilitačné centrum v Prešove pomôže žiakom

Medzi pracovníkmi sú špeciálni pedagógovia, zdravotné a rehabilitačné sestry, asistenti a psychologička

Rehabilitačné centrum pre žiakov so špeciálnymi potrebami otvorili v Základnej škole na Prostějovskej ulici v Prešove. Zriadenie centra stálo 38-tisíc eur, pričom sumou 30-tisíc eur prispelo mesto Prešov.

Ako informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták, ide o jedinú školu v Prešovskom kraji, kde sa spoločne v jednej budove vzdelávajú zdravotne postihnuté deti, športovci – futbalisti, talentované deti, deti so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami a ostatní žiaci.

Školu, ktorá v tomto roku oslavuje 40. výročie, navštevuje 470 žiakov. Z nich 26 detí má zdravotné postihnutie, pričom desať sa pohybuje pomocou vozíka. „V našich radoch preto máme aj troch špeciálnych pedagógov, zdravotné a rehabilitačné sestry, asistentov a tiež psychologičku,“ prezradil riaditeľ školy Marián Molčan.

Škola je na špeciálne požiadavky svojich detí primerane vybavená. V jej priestoroch odstránili bariéry, postavili výťah, vybudovali liečebnú telocvičňu, prestavali aj sociálne zariadenia.

Najnovšie v škole pribudlo aj unikátne rehabilitačné centrum so saunou, odpočivárňou, špeciálnymi toaletami a rehabilitačnou miestnosťou. Deti rehabilitačné centrum navštevujú počas telocviku. „U nás tak absolvujú svoje špeciálne cvičenia,“ uviedla fyzioterapeutka Katarína Petrová, ktorá s deťmi v rehabilitačnej miestnosti pracuje.

Využiť môžu aj saunu a tiež odpočinkovú miestnosť so soľnou lampou. Špecialitou školy je tiež využívanie biofeedbacku, kde pomocou špeciálnych elektród a počítačového programu stimulujú činnosť mozgu. Podľa primátorky mesta Andrey Turčanovej boli finančné prostriedky investované do školy využité efektívne. „Nielen preto, že v tejto škole sú deti so zdravotným postihnutím, ale sú tu aj futbalové športové triedy, takže regeneračné zariadenia bude môcť využívať značný počet žiakov,“ uviedla primátorka.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X