Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Richard Raši
Richard Raši SITA / Marko Erd
30. októbra 2015 9:54 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Raši: Faktor obral VšZP o takmer milión

AKTUALIZOVANÉ – Zo zmlúv s VšZP profitovali zdravotnícke zariadenia, ktorých majitelia sponzorovali stranu Sieť, vyhlásil poslanec za Smer-SD

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor obral Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) o takmer milión eur v čase, keď bol jej generálnym riaditeľom. Na piatkovej tlačovej besede to vyhlásil poslanec za Smer-SD Richard Raši. Majitelia zdravotníckych zariadení, ktoré profitovali z nevýhodných zmlúv s VšZP, navyše podľa neho neskôr sponzorovali kampaň strany Sieť.

Zmluvy VšZP s poskytovateľmi magnetickej rezonancie – Pro Magnet, Dr. Magnet, Medicina Nové Zámky a Magnetická rezonancia Poprad – stanovovali cenu bodu o tisícinu eura vyššiu ako zmluvy VšZP so štátnymi zariadeniami. Nepatrný rozdiel však pre vysoko hodnotené body a množstvo vyšetrení spôsobil, že VšZP zaplatila týmto štyrom zariadeniam o stovky tisíc eur viac.

Mesačné nakontrahované objemy boli pre súkromníkov taktiež vyššie – kým pre štátne zariadenia sa pohybovali od 65 do 75 tis. eur, štyri súkromné zariadenia mali od 92 do 307 tis. eur.

Neštandardné bolo podľa Rašiho aj trvanie zmlúv. Kým so štátnymi poskytovateľmi boli zmluvy uzatvorené na rok, so súkromnými zariadeniami na dlhšie obdobie bez možnosti vypovedania zmlúv.

Raši zároveň zdôraznil, že neexistuje dôvod, pre ktorý mali mať spomenutí poskytovatelia výhodnejšie podmienky, keďže ich prístrojové vybavenie nebolo o nič kvalitnejšie, naopak, niektorí štátni poskytovatelia mali lepšie prístroje. Raši preto podá podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby tieto zmluvy preveril.

Zaujímavé je podľa Rašiho pozadie firiem. Všetky štyri firmy patria do Pro Diagnostic Group, ktorá podľa Transparency International Slovensko patrí do Pro Partners Holding Cyprus. Väčšinu v holdingu držia Rastislav Danišek a Róbert Bartek, ktorí boli sponzormi kampane politickej strany Sieť.

Navyše podľa Rašiho majú aj väzby na podpredsedu Siete Andreja Hrnčiara, primátora mesta Martin. Počas jeho fungovania kúpili lyžiarske stredisko Martinské hole.

KDH: Raši zavádza

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana Richard Raši svojimi vyjadreniami, v prípade, že sú pravdivé, priznal, že strana Smer-SD štyri roky kryje korupciu a tunelovanie. Ako ďalej konštatoval, Smer-SD kopíruje rovnaký scenár ako v prípade kauzy Váhostav.

Na obranu Mariana Faktora Abrhan dodal, že Faktor zachránil VšZP po bývalej šéfke Zuzane Zvolenskej, keď strata poisťovne dosahovala 120 mil. eur.

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor v reakcii na Rašiho tlačovú besedu označil jeho tvrdenia za zavádzajúce, keďže za Rašiho pôsobenia na Ministerstve zdravotníctva SR hrozila VšZP nútená správa. Faktor považuje Rašiho tvrdenie, že uprednostňovali súkromných poskytovateľov pred štátnymi bez zohľadnenia kvality za klamstvo.

Faktor tiež označil za klamstvo Rašiho vyjadrenie, že VšZP uzatvorila trojročné zmluvy, ktoré súčasné vedenie nemohlo riešiť. Podľa Faktora VšZP môže vypovedať zmluvu, ak môže uzatvoriť inú zmluvu za výhodnejších podmienok. Faktor v reakcii zároveň upozornil, že ak boli tieto zmluvy nevýhodné, prečo nové vedenie neuzavrelo nové, výhodnejšie zmluvy.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X