Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Depresia.jpg
Foto: FreeImages.com
2. októbra 2015 8:00 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Psychiatrické ambulancie opäť otvoria svoje dvere

Akcia Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách má napomôcť k zníženiu strachu zo psychiatrov.

Liga za duševné zdravie a Slovenská psychiatrická spoločnosť organizujú druhý ročník Dňa otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách. V dňoch od 8. do 28. októbra budú môcť záujemcovia a záujemkyne konzultovať svoj duševný stav s odborníkmi a dozvedieť sa viac o duševných chorobách a ich liečbe. Zoznam ambulancií s termínmi je dostupný na webovej stránke www.dusevnezdravie.sk.

„Depresia je veľmi dobre liečiteľná a dá sa ovplyvniť,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS Ľubomíra Izáková. Ako vysvetlila, príznakmi depresie sú napríklad úzkosť, podráždenosť, anhedónia, čiže neschopnosť prežívať radosť, ťažkosti s pamäťou alebo poruchy spánku. Na rozdiel od bežnej zlej nálady, depresia pôsobí dlhodobo, neprestajne a môžu ju sprevádzať rôzne fyzické bolesti ako napríklad chrbtice či problémy s trávením.

Odborníčka tiež upozornila, že depresiou trpí približne 17 percent svetového obyvateľstva, pričom častejšie prepukne u žien. Podľa Izákovej pritom 60 až 80 percent postihnutých nevyhľadáva lekársku pomoc.

„Ľudia na Slovensku sa boja priznať, že majú problémy s duševným zdravím,“ skonštatovala aj Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Organizácia sa prostredníctvom jesennej kampane Hovorme spolu o duševnom zdraví snaží zameriavať na odbúravanie tabu v spojení s psychickými problémami.

Pomôcť má k tomu aj Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách, do ktorého sa zapojilo 43 psychiatrov z celého Slovenska. Okrem poradenstva o duševnom zdraví budú ponúkať brožúry o príznakoch depresie, možnostiach liečby, ale aj o správnom životnom štýle a podpore okolia duševne chorého človeka.

O dni otvorených dverí budú informovať aj plagáty v nemocniciach, na ktorých budú uvedené mená najbližších ordinácií zapojených do iniciatívy.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X