Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Psychiatrické ambulancie opäť otvoria svoje dvere

Depresia.jpg
FreeImages.com

Akcia Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách má napomôcť k zníženiu strachu zo psychiatrov.

Liga za duševné zdravie a Slovenská psychiatrická spoločnosť organizujú druhý ročník Dňa otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách. V dňoch od 8. do 28. októbra budú môcť záujemcovia a záujemkyne konzultovať svoj duševný stav s odborníkmi a dozvedieť sa viac o duševných chorobách a ich liečbe. Zoznam ambulancií s termínmi je dostupný na webovej stránke www.dusevnezdravie.sk.

„Depresia je veľmi dobre liečiteľná a dá sa ovplyvniť,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS Ľubomíra Izáková. Ako vysvetlila, príznakmi depresie sú napríklad úzkosť, podráždenosť, anhedónia, čiže neschopnosť prežívať radosť, ťažkosti s pamäťou alebo poruchy spánku. Na rozdiel od bežnej zlej nálady, depresia pôsobí dlhodobo, neprestajne a môžu ju sprevádzať rôzne fyzické bolesti ako napríklad chrbtice či problémy s trávením.

Odborníčka tiež upozornila, že depresiou trpí približne 17 percent svetového obyvateľstva, pričom častejšie prepukne u žien. Podľa Izákovej pritom 60 až 80 percent postihnutých nevyhľadáva lekársku pomoc.

„Ľudia na Slovensku sa boja priznať, že majú problémy s duševným zdravím,“ skonštatovala aj Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Organizácia sa prostredníctvom jesennej kampane Hovorme spolu o duševnom zdraví snaží zameriavať na odbúravanie tabu v spojení s psychickými problémami.

Pomôcť má k tomu aj Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách, do ktorého sa zapojilo 43 psychiatrov z celého Slovenska. Okrem poradenstva o duševnom zdraví budú ponúkať brožúry o príznakoch depresie, možnostiach liečby, ale aj o správnom životnom štýle a podpore okolia duševne chorého človeka.

O dni otvorených dverí budú informovať aj plagáty v nemocniciach, na ktorých budú uvedené mená najbližších ordinácií zapojených do iniciatívy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 2. októbra 2015 8:00Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...